“Keşke Elimde Sihirli Bir Değnek Olsa… ”

18-Kas-15 14:42 Yazar :  

“Keşke elimde sihirli bir değnek olsa.. ” “Hayatım boyunca istediğim çok az şey gerçekleşti. Maalesef iş hayatımda da bu kural aynen devam ediyor. İş hayatımda yapmak istediğim neredeyse hiçbir şeyi yapamadım. Baştan nasıl başlarsa öyle gider derler ya en başından böyle başladı ve aynen devam ediyor. İşimde gerçekten çok mutsuzum. Ama mutlu olmayı da çok istiyorum..”

“Keşke elimde sihirli bir değnek olsa..

“Hayatım boyunca istediğim çok az şey gerçekleşti. Maalesef iş hayatımda da bu kural aynen devam ediyor. İş hayatımda yapmak istediğim neredeyse hiçbir şeyi yapamadım. Baştan nasıl başlarsa öyle gider derler ya en başından böyle başladı ve aynen devam ediyor. İşimde gerçekten çok mutsuzum.  Ama mutlu olmayı da çok istiyorum..” Rumuz: Mutsuz

Şu hayatta hepimizin olmasını canı gönülden istediğimiz şeyler vardır. Bunlar kişiden kişiye değişir tabi ama bazı şeyler de vardır ki hepimizin dileğidir; sağlıklı olmak, iyi bir hayat sürmek, başarılı olmak, para kazanmak, mutlu olmak gibi. Bunları gerçekleştirebilmek adına çoğu zaman aksiyonlar ya da önlemler alırız. Örneğin; sağlığımızı korumak adına sağlıksız olan şeylerden elimizden geldiğince uzak durmak için önlemler alırken, sağlıklı kalmak adına spor yapar ve/veya sağlıklı beslenmeye özen gösteririz. Başarılı olmak adına çok çalışırız yada para kazanmak adına bir iş arayışına geçeriz. Bazen de, aksiyon veya önlem almak yerine yada bunlara ek olarak inancımız ne ise ona uygun olacak şekilde istediğimiz şeylerin olmasını dileriz. Örneğin; evrene mesaj göndeririz, adak adarız, dua ederiz vs. İsteklerimizin bazıları gerçekleşirken bazıları gerçekleşmez. Neden mi?

Eminim bu sorunun cevabını herkes bilmek istiyordur.. İşte size cevabı, hem de ben size söylemeyeceğim okuduktan sonra siz bana söyleyeceksiniz.. Sorular her ne kadar iş hayatında mutlu olmak ile ilgili olsa da, eğer siz işinizde mutlu iseniz ve başka bir isteğiniz varsa onun için de aynı soruları sorarak cevabı bulabilirsiniz.

İşimizde mutsuzuz ve mutlu olmayı istiyoruz. Peki, bu isteğimiz için aksiyon aldık mı? Yoksa sadece söylenmeyi mi seçtik hem de yıllar yılı? İşimizde bizi mutsuz eden şeylerin ne olduğunu tespit ettik mi? Bunların değiştirilebilir şeyler mi yoksa değiştirilemez şeyler mi olduğunu bulabildik mi? Değiştirilebilir şeyler ise, bunun için neyi, nasıl farklı yapabileceğimizi keşfettik mi? Değiştirilemeyecek şeyler ise, mutlu olacağımız farklı bir iş, pozisyon yada şirkete geçmek için herhangi bir hamlemiz oldu mu? Suçu başkasına atmadan bizi mutsuz eden faktörlerin nedenini kendimizde aramayı denedik mi? Zamanı geldiğinde konfor alanımızdan çıkarak gidebilmeyi yada zamanı gelene kadar sabretmeyi becerebildik mi? Peki dileğimizi evrene gönderdik, dua ettik yada adaklar adadık işimizde mutlu olmak için de, acaba sadece mutlu olmayı dilemeyi başarabildik mi? Yoksa bunu dilerken aksinin olmasından bir o kadar korktuk da o mu geldi başımıza ister istemez? Yada, hiçbir aksiyon almayıp dileğimizi iletip gerçekleşmesini beklemiş olabilir miyiz?

Cevap ne kadar basitmiş öyle değil mi.. İnsan yeterince üzerinde düşündüğünde ve bu süreçte kendine karşı dürüst olduğunda aslında herşeyin cevabı çok basittir. Biz yeter ki, bu soruları sorabilme cesaretini gösterelim ve farkındalığımızı yükseltebilelim. Şimdi hala elinizde bir sihirli değnek olmasını istiyor musunuz yoksa zaten elinizde olan sihirli değneği kullanmanın vakti geldi mi..

Müjde Özenen

İnsan Kaynakları Danışmanı

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

Yorum Yaz

Gönder