Büyük Yerlere Gelmiş Küçük İnsancıklar

18-Kas-15 14:54 Yazar :  

Davulun sesi uzaktan hoş gelir demiş atalarımız ve de ne güzel söylemişler. Bazı insanlara bakarsınız; işlerinde çok iyi yerlere geldiklerini, çok başarılı olduklarını sanırsınız yada sadece şunun kızı bunun oğlu olarak dünyaya gelmişlerdir de başarılı adledilirler ama sonra bir bakarsınız, gerçek hiç de öyle değildir. Yani davulun sesi aslında uzaktan size hoş gelmiştir.. Gerçekler ise bambaşkadır..

Davulun sesi uzaktan hoş gelir demiş atalarımız ve de ne güzel söylemişler. Bazı insanlara bakarsınız; işlerinde çok iyi yerlere geldiklerini, çok başarılı olduklarını sanırsınız yada sadece şunun kızı bunun oğlu olarak dünyaya gelmişlerdir de başarılı adledilirler ama sonra bir bakarsınız, gerçek hiç de öyle değildir. Yani davulun sesi aslında uzaktan size hoş gelmiştir.. Gerçekler ise bambaşkadır..

Tanınmış bir ailenin kurduğu büyük bir holdingde çalışıyorum. Birçok insana sorarsanız imrenilecek bir şirkette iyi bir işim ve çok başarılı patronlarım var. Ama siz gelin bir de bana sorun! İşim; bırakın işi bilmeyi, iş hayatında iletişim nasıl olur, işler nasıl yürür onu bile öğrenememiş ama dışardan bakıldığında çok iş yapmış yada yaparmış gibi konuşan güya başarılı iş kadını yada iş adamı sayılan bu insanların profesyonellikten son derece uzak tavırları ile mücadele etmekten ibaret. Ve her gece başımı yastığa koyduğumda başarılı olmak bu mu diye sorarken buluyorum kendimi.. Sanırım ben hiç bir zaman onlar gibi başarılı olamayacağım..” Rumuz: Sabır taşı

 “.. Yöneticim aslında senelerce didinip bu mevkiye gelmiş ve dışardan bakıldığında iş hayatında iyi bir yer edinmiş son derece başarılı biri. Dışardan bakıldığında diyorum çünkü yükseldikçe meğer egosunu da bir o kadar büyütmüş. Sanki bugüne kadar yaşadığı tüm zorlukların sebebi, biz ekibindeki çalışanlarmış gibi acımsızca davranıyor. Bırakın bizi anlamayı, dinlemeyi ve geliştirmeyi bizi adamdan bile saymıyor. İyi yerlere gelmek bunu mu gerektiriyor? İnsana saygıyı bir kenara mı bırakarak başarılı olunuyor?” Rumuz: Kafası karışık

Başarılı olmak ve iş hayatında iyi yerlere gelmek çoğumuzun arzusudur. Bazıları bunu tırnakları ile kazıya kazıya elde ederken, kimileri bu anlamda güzel ve imrenilecek bir mirasa konabilir. Bence her ikisi de başarılı olmak için sonuca ulaştırabilen ama tek başına asla gerçek başarıya götürmeyen araçlardır. Yani nasıl başlarsanız başlayın, ister tırnaklarınızla kazıyarak ister mirasa konarak, sonucunda “gerçekten başarılı olmak” yani sözde başarılı gibi görünmemek sanıldığı kadar kolay değildir.

Her nasıl olursa olsun, iş hayatında, başarılı olan yada sadece öyle görünenlerin, aslında gerçek başarıyı yakalayamadıkları ve yakalayamayacakları örnekleri görmek çok mümkün. Ben bu insanlara büyük yerlere gelmiş küçük insancıklar diyorum. Siz bu insanlara mış gibi yapanlar da diyebilirsiniz. Başarılıymış gibi davranan, çok işler yapmış gibi konuşan yada büyük işler başarmış gibi algılanan vs. Dışardan imrenerek bakarsınız bu insanlara, hatta bazen model alırsınız ama sonra bir bakarsınız ki; aslında başarı örneği olmak bir yana, başarısızlık örneği olarak okullarda okutulabilecek örnekler olduğunu gözlemlersiniz. Yada kafanız karışır. Gerçek başarının ne olduğunu hatırlayamazsınız bir türlü. “Bu insanlar başarılıysa ben neyim yada ne olacağım?!” dersiniz. Hatta kariyerinizin bir döneminde siz de bu insanlar gibi davranmaya başlayabilirsiniz..

İşte bazen sadece gözlemleyerek, bazen de bizzat yaşayarak bu insanların aslında gerçekten başarılı olamadıklarını hatta kendi başlarına kaldıklarında başarılı hissetmediklerini, kendileri için dikilmiş olan bu kostümü her gün giyip eve gittiklerinde ise çıkardıklarını fark edersiniz. Çünkü gerçek başarı yada iş hayatında iyi yerlere gelmek; öyle büyük bir ego ile, insana değeri bir kenara bırakmakla, emeğe saygı göstermemekle, çok para kazanmakla, çok iyi bir soyada sahip olmakla, ben çektim o da çeksin demekle, sadece kendi çıkarlarını gözetmekle elde edilmez maalesef. Hani davulun sesi uzaktan hoş gelir dedim ya, işte siz bunu fark edebildiğiniz noktada gerçek başarının yolunu bulmuşsunuz demektir. Hiç boşuna kafanız karışmasın ve içiniz rahat olsun. Bu insancıkları sorgulamaya başladığınız noktada, siz zaten onlar gibi başarılı değil büyük yerlere gelmiş büyük insanlar olma yolunda ilerlemeye başlamışsınız çoktan..

***

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

Yorum Yaz

Gönder