İşin Sırrı Ne İfade Ettiğinde Değil Nasıl İfade Ettiğinde

18-Kas-15 14:56 Yazar :  

Ben bir iletişimci değilim. Ama gerek psikolojik danışmanlık eğitimi almış olmamdan kaynaklı olarak, insan davranışları konusundaki ilgim ve gözlemlerim, gerekse İnsan Kaynakları alanında edindiğim deneyimle şunu iddia ediyorum ki; işimizin büyük bir bölümü ilişki yönetimidir; hem de hangi pozisyonda, hangi meslek grubunda olursak olalım.

Ben bir iletişimci değilim. Ama gerek psikolojik danışmanlık eğitimi almış olmamdan kaynaklı olarak, insan davranışları konusundaki ilgim ve gözlemlerim, gerekse İnsan Kaynakları alanında edindiğim deneyimle şunu iddia ediyorum ki; işimizin büyük bir bölümü ilişki yönetimidir; hem de hangi pozisyonda, hangi meslek grubunda olursak olalım. Çünkü işimiz, insan ile ilişki kurmaktan geçiyor. Bir şeyleri sonuca ulaştırmak ve başarmak için çevremizdekilere muhtacız, gerek müşteri olarak, gerekse takım arkadaşı olarak. Ve bu ilişki yönetiminde de elimizdeki tek araç iletişimdir. Fakat iş; ben söyledim, ben yazdım, ben ifade ettim ile bitmiyor ne yazık ki.. Neden mi?

İş hayatında kurduğum ilişkiler maalesef istediğim düzeyde değil. Çoğu zaman anlaşılmadığımı düşünüyorum. Gün içinde bir sürü iletişim kazası yaşıyorum. Oysa iş dışında bana sorarsanız herkesle iyi geçiniyorum ve gayet sıcak bir iletişim tarzım var. İş bir şeyleri birileri ile iletişim kurarak başarmaya gelince ise bir yerlerde takılıyorum ama nerde?” Rumuz: İletişim kazazedesi

İletişim dediğimiz araç iki taraflı işler. Bizim ifade etmek istediğimizi karşımızdaki kişi veya kişiler bizim ifade ettiğimiz şekilde anladıysa ancak burada iletişimden söz etmek mümkündür. Eğer, biz sadece kendi ifade etmek istediğimizi ifade etmiş isek ve karşımızdaki güya iletişim kurmak istediğimiz kişi veya kişiler bu iletiyi bizim iletmek istediğimiz şekilde almadıysa burada iletişim yapmış olmaz sadece iletmiş oluruz. Bu ikisi arasında ise büyük fark vardır. Çünkü iletişim, ancak bizim vermek istediğimiz mesaj yerine doğru bir şekilde iletildiğinde ve doğru iletildiği ile ilgili geri bildirim alındıktan sonra iletişimdir. Tabii ki iş burada da bitmez. Bizim iletişim kurmakta bir amacımız vardır. Bu sadece anlaşılmak yada bir işi bitirebilmek için destek almak, bir işi delege etmek, bir talepte bulunmak, bilgilendirmek vs. olabilir. İş bu amaca ulaşabilmektir. Bu noktada da iletişim epey zorlaşır. Hem karşınızdakine doğru ifade edeceksiniz, hem o bu iletiyi doğru alacak, üstüne bir de sizin amacınıza ulaşmanızda sizinle işbirliği yapacak. İşte, işin sırrı burada ortaya çıkıyor.

Gerçekten başarılı olan ve iş hayatında amacına ulaşmış kişilere baktığımızda, bu kişilerin genelde politik duruş dediğimiz duruşu içselleştirdiklerini gözlemleriz. Politik duruş önemli bir yetkinliktir. İçinde birçok davranışı barındırır fakat bu davranışlar içinde en önemlisi, bu kişilerin iletişim tarzlarını iletişim kurdukları kişiye göre farklılaştırabilmeleridir. Yalnız burada küçük bir nüans var sakın yanlış anlamayın. Politik duruş sergileyen kişilerden kastım, yalan söyleyen ve iki yüzlü davranan kişiler değil, malum politika deyince aklımıza günümüzün politikacıları geldiğinden, olumsuz davranışlarla özdeşleşmiş durumda kafamızda. Gerçek politik duruş sergileyenlere ve onların iletişim tarzlarına geri dönecek olursak, bu kişiler, iletişim kurdukları kişilerin önce iletişim tarzını anlar sonra buna uygun olarak kendi iletişim tarzlarını adapte ederler. Örneğin; bir işi bir kişiye delege edeceklerini varsayalım. Önce bu kişi, nasıl bir iletişim kanalı seçersem iletmek istediğim mesajı doğru olarak alır onu belirlerler. E-posta mı, telefonda veya yüzyüze iletişim mi.. Sonra bu kişinin iletişim tarzını incelerler. Detaylı iletişim mi kuruyor, yoksa kendi soru sorarak mı anlamayı tercih ediyor, keskin bir iletişim mi ona göre, yoksa daha yumuşak ve empatik bir iletişim mi vs. vs. Tüm bunların sonun da haliyle amaçlarına ulaşırlar.

İşte iletişimde ve iletişim vasıtasıyla amacımıza ulaşmada sır; ne ifade ettiğimiz değil nasıl ifade ettiğimizdedir. İletişim tarzımızı karşımızdaki kişiye göre ne kadar farklılaştırabildiğimizdedir. İşimizin büyük bir bölümü ilişki yönetimi ise, iletişimi hafife almayarak başarıya ulaşmak için sizce de emek ve üzerine mesai harcamaya değmez mi?

Müjde Özenen

İnsan Kaynakları Danışmanı

***

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

Yorum Yaz

Gönder