Türkiye’de Sosyal Medyadan İşe Alımı Kim Başlattı?

29-Kas-15 20:46 Yazar :  

Türkiye'de insan kaynaklarının sosyal medya geçmişine birlikte inmeye ne dersiniz?

Son dönemin herhalde en çok tartışılan konularından biri, sosyal medyada işe alım ve insan kaynakları yönetimi. Herhalde 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da birçok insan kaynakları zirvesi paneli ve toplantısında ana gündem sosyal medyada işe alım ve sosyal medyada insan kaynakları konusu olacak.

Bundan yaklaşık 7 sene önce çalıştığım şirkette o zaman Türkiye’de bu işi yeni keşfeden ve Türkiye pazarına özellikle sosyal medya ürünü ile girmeyi planlayan Monster firması ile görüşmüştüm. Bilenler bilir Monster bugün 20 den fazla ülkede iş arayanlarla işverenleri birleştiren bir platform iken Türkiye’deki faaliyetlerine 2012 yılı sonunda son verip çekilme kararı aldı. Öyle zannediyorum ki işveren markası kavramını kurumsal olarak ilk kez telaffuz eden şirket olan Monster o dönemde insan kaynaklarına sosyal medyada kariyer sayfası satmaya çalışıyor idi. Çalışıyordu diyorum çünkü o dönemde sosyal medya konusu Türkiye’de bırakın algılanmayı henüz bu kadar yaygın kullanılmıyordu bile. Twitterda bakıyorum da en eski dediklerimin büyük bir çoğunluğunun hesaplarının açılış tarihleri 2010-2011 yıllarına dayanıyor. Bu da demek oluyor ki aslında facebook twitter hele heleLinkedin‘in algılanışı ortalama olarak 2013-2014 lü yıllara dayanıyor. 2010 yılının başlarında aslında kulağa oldukça hoş gelen bu sosyal medyadan aday bulma işi beğenilse de hem tutup tutmayacağından emin olunamadı hem de maalesef birçok şirkette insan kaynaklarının bütçe engeline takıldı.

Monster o günlerde sattığı sosyal medya yönetimi ürününde sosyal medyayı aslında bir işe alım tool u olarak kurgulamıştı. Yani mühendislik, iktisadi idari bilimler veya diğer teknik alanlarda okuyan öğrencilerin katılımının olduğu geniş facebook sayfaları üzerinden ilgili şirketin facebook sayfası da support edilerek kariyer sayfasında yapılan ilan post u öne çıkarılıyordu. Böylelikle sosyal medya yönetiminin yapıldığı kariyer sayfası hem takipçi kazanıyor hem de ilanın görünürlüğü artmış oluyordu. Yani aslında bu ürün bir bakıma herhangi bir ilan portalından yıllık üyelik almak gibi bir şeydi. Geride kalan 5-6 senede kariyer sosyal medya sayfaları için içerik daha fazla ön plana çıkarak pazarlamayla birleşti. Sadece birleşmekle kalmayıp firmanın marka imajını da destekleyen bir enstürüman haline dönüştü

Bugün gelinen noktada özellikle kimi sektörler için sosyal medyada insan kaynakları sayfası oluşturmak, aday bulmak kendini adaylara anlatmak, işveren markası faaliyetlerinin pazarlamasını yapmak için bir zorunluluktan öte, aynı zamanda prestij anlamını da taşıyor.

Birçok farklı sektörde insan kaynaklarının sosyal medya sayfaları farklı farklı tarihlerde açılmışken özellikle insan yönetimine ve işveren markası olgusuna çok öncelerden beri haiz olan çok uluslu şirketlerin bu konuda Türk firmalarından önce davranmış olduğunu görüyoruz.

Son olarak Türkiye’nin ilk kariyer sayfasını facebookta kim açtı? diye soracak olursanız; Türkiye’de yayında olan insan kaynakları sosyal medya sayfalarından en eskisi 2010 yılının başında açılan PwC Türkiye Kariyer sayfasıdır.

Sevgiyle Kalın.

Yorum Yaz

Gönder