Linkedin'de Kariyer Sekmesi Nasıl Açılır?

05-Oca-16 20:14 Yazar :  

Linkedin şirket sayfasında careers tabı nasıl açılır?

Linkedin kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Facebook'un popülaritesini giderek yitirmeye başladığı bir dönemde sosyal medya mecrası ihtiyacımız için aranan kan Linkedin oldu.

Kullanıcı arayüzü pek user friendly olmayan Linkedin üyeliği için kullanıcılar ilk etapta biraz çekingen yaklaşsa da google sıralamalarındaki başarısı nedeniyle içeriye girmek Allahın'ın Emri oldu. Google'dan kimi arasak Linkedin çıkar olunca Linkedin aynı zamanda kişisel imaj için de önemli bir saha haline geldi. Böyle böyle son 3 yıl içerisinde kadrosunu güçlendiren Linkedin, bünyesinde bir hayli iş profesyonelini barındırmaya başladı. Dolayısıyla da nerede birkaç yüz kişi toplansa oraya aday havuzu muamelesi yapan biz İK cılar için de Linkedin, güzide bir insan kaynakları mecrası oluverdi. Peki; Linkedin de şirket sayfanızı açtınız. Ama bir türlü kariyer sekmesi nereden açılacak bulamıyorsunuz. Şirket sayfasında kariyer sekmesi nasıl açılır diye sorup soruşturuyorsunuz. 

Bugün Linkedin'in insan kaynakları alanında oyunun kurallarını değiştirecek uygulamalarından bahsedeceğim. Toplanın.

Linkedin İnsan Kaynakları Sayfası

Hatırlarsınız daha önce Linkedin'de şirket sayfası nasıl açılır? konusunu karınca kararınca özetlemeye çalışmıştım.  Bilindiği gibi kurumsal olarak Linkedin'de bulunmanın ilk esası kurumsal bir mail adresi ile teyid edilebilecek kişisel bir hesap ile açılmış kurumsal şirket sayfası oluşturmak. Kurumsal bir şirket olarak Linkedin'de free free dolaşmanız, içerikler paylaşmanız, followerlarınızla ilişki kurmanız son derece müstesna. Fakat Linkedin'in "biz burayı İK'cılar için kurduk efendim" dedirten uygulamalarından biraz bahsetmekte yarar var. Bu uygulamaları satın alarak şirketinize ait company sayfasında insan kaynakları sayfası oluşturarak kendi kariyer portalınızı oluşturabiliyorsunuz. Linkedin'in şirketlerin İnsan Kaynakları departmanları için geliştirdiği kariyer sayfası uygulaması ile tıpkı facebooktaki gibi kariyer sayfası oluşturmak mümkün. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki Linkedin şirket sayfasında ücretsiz olarak kariyer sekmesi açılmıyor. Bunun için Linkedin'in sunduğu çeşitli paketlerden birini seçip satın almanız gerekli. 

 

Takip ediyorsanız Linkedin, düzenlediği etkinliklerde hazırladığı içeriklerde genelde hep işveren markası, insan kaynakları marka bilinirliği adaya doğrudan ulaşma ve işe alım konusundaki maliyet avantajı konularına vurgu yapıyor. Linkedin geliştiricileri de hazırladığı insan kaynakları paketleriyle işte tam bu meselelere yönelik ürünler geliştirmişler. Linkedin bu anlamda insan kaynaklarına farklı tadlar sunuyor da diyebiliriz.  

 

Sosyal medya kullanımı işveren markası iletişiminin olmazsa olmaz argümanlarından bir tanesi. Bu nedenle işe alım ve kariyer yönetimi konusunda uzun vadeli planlar yapan şirketlerin birçoğu sosyal medyada insan kaynakları sayfalarını zaten hali hazırda oluşturmuş durumda. Facebook özellikle video ve görsel paylaşımların kolayca yapılabildiği bir mecra olarak tabiki en önde duruyor. Zira işveren markası iletişiminde videolarla albümlerle yani görsel ve algılanması kolay malzemelerle adayın ilgisini sıcak tutmak önem arz ediyor.  Ama finalde baktığınız zaman insan kaynakları departmanının birinci ve en önemli önceliği olan talep edilen nitelikli insan kaynağını bulup ulaşıp şirket bünyesine katmak konusunda gözle görünen bir sonuç ortaya koyamıyor. Dolayısı ile facebookta bulunmak insan kaynakları departmanları için kullanımı zevkli ama getirisi olmayan bir hobi.

Linkedin'in insan kaynakları sayfası hizmetinde şirketler Linkedin üzerinde tıpkı facebook taki gibi şirket sayfası oluşturup içerik yayınlayabiliyor. Buna ek olarak şirket sayfasını beğenen adaylar sürekli elinizin altında olan bir aday veritabanını da oluşturmuş oluyor. Kariyer portallarında sınırlı sayıda ve belirli koşullar altında ulaşabildiğiniz aday havuzu burada tamamen size ait.

İnsan Kaynakları sayfası ürününün en güzel özelliklerinden bir tanesi şirket çalışanlarınızın profillerin yanında şirketinize ait iş ilanlarının görüntülenebiliyor olması. Bu özetle şu demek; örneğin ben herhangi biri olarak bir arkadaşımın şahsi profilini tıklayıp incelerken arkadaşımın şirketinin iş ilanlarını o sayfanın sağ tarafında listeli halde görebiliyorum. Bu aslında kendi çalışanlarınıızın profil sayfasına reklam vermiş olmak gibi birşey. Öte yandan bir diğer güzellik ise dilerseniz çalışanlarınızın profil fotoğraflarının arkasında bulunan yatay görseli default bir şekilde set edebiliyorsunuz. Yani aynı şirkette çalışan ve çalışma yerlerini şirket sayfanız olarak işaretleyen tüm profillerin arkasında belirleyeceğiniz görsel konumlanabiliyor. 

Bu ve buna benzer bir sürü veciz özellik barındıran insan kaynakları sayfası pakedinin fiyatını bilmiyorum ama uzun vadede kariyer portallarının pabucunu dama atabilecek gibi duruyor.

 

Yorum Yaz

Gönder