“Yönetici oldum ama.. ”

11-Oca-16 20:52 Yazar :  

Şimdi… Bugünün, hayatınızın geri kalanının ilk günü olduğunu düşünün. Halihazırda bir yöneticiyseniz yada yönetici olmayı hedefliyorsanız, bazı şeyleri daha farklı yapıp yola devam etme zamanı mı..?

Bunca yıllık iş hayatımda, kariyer hedefi yöneticilik olmayan çok az kişi ile tanıştım. Böyle olmasının sebebi aslında gayet açık…

Yöneticilik; uzaktan bakıldığında çoğumuza çok kolay bir işmiş gibi gelen fakat, yönetici olunca gerçekten ne kadar zor olduğu ve herkesin altından kalkabileceği bir sorumluluk olmadığı anlaşılan bir durum. Acaba yöneticiliğin bu denli zor olduğu bilinse, kim yöneticiliğe talip olur çok merak ediyorum.

Malum Ocak ayındayız ve birçok şirkette terfiler, pozisyon değişiklikleri tamamlanmıştır diye tahmin ediyorum.

Peki yönetici oldum ama..

ya da

Bu sefer de olamadık hadi bir daha ki sefere inşallah ama..

 

Yöneticilerin genelde yan gelip yattığına dair bir hurafe vardır. Bu inanışı doğrulayanları tabii ki de dışarda bırakıyorum. Çünkü ben gerçek ve iyi bir yöneticiden bahsediyorum; ünvanını hakkıyla taşıyan… O yüzden sanılanın  aksine, iyi bir yönetici her sabah dükkanını kendi açan ve her akşam da kepenklerini kendi kapatan bir usta gibidir. Kendine bağlı çalışanlardan hep daha fazla çalışır. Bu asla çalışanlarının yapamadıklarını yapmak ve düşük performanslarını ört pas etmek için çalışmak anlamına gelmesin sakın. Bu yapılabilecek en büyük hatadır çünkü. İyi bir yönetici hep bir adım önde olmak, fikir üretmek, problemlere çözüm bulmak, bir adım ileriyi öngörmek ve kendiyle beraber, çalışanlarını geliştirmek için hep çok çalışır. 

İyi bir yönetici bazen bir cerrah gibidir. Nasıl ki bir cerrah, hastasının hayatını kurtarmak için kangrenli bir uzvu kesmekten çekinmezse, iyi bir yönetici de ekibi içerisindeki düşük performanslı ve gelişme umudu olmayan çalışanını artık ekibinin bir parçası olarak görmez ve bununla ilgili aksiyon alır.

İyi bir yönetici çoğu zaman iyi bir politikacı gibidir. Burada da günümüz politikacılarından bahsetmiyorum tabii ki. Örneğini bulmak pek de kolay olmadığından, sözlüğü açıp baktığınızda politikacı kelimesinin karşılığı olan politikacıdan bahsediyorum. İyi bir yönetici, iyi bir politikacı gibi, karşısındakini konuşmaları ve yaptıkları ile her zaman etkilemeyi başarır. Kullandığı kelimeler hep özenlidir. Asla hakaret boyutuna varan kelimeler kullanmaz. Ama geribildirimleri ve tespitleri de can yakar. Bazen gerçeklerden bahsetmeyi tercih etmese de, yeri geldiğinde doğrulardan bahsetmekten asla geri durmaz. Bakıldığında değişmeyen bir duruşu vardır, her ne kadar her an ulaşılabilir olsa da… İyi bir yönetici, bir yol çizer ve çevresindekileri o yolda yürümeye her zaman ikna eder.

İyi bir yönetici iyi bir analist gibidir. Hem verileri, hem dış koşulları hem de insanları en iyi şekilde analiz eder. Doğru kişiyi her zaman doğru işte görevlendirir. Doğru veriyi doğru yerde kullanır. Sorumlu olduğu işin sürekliliği için gerekli olan empatiye, toleransa ve sabıra her zaman sahiptir.

İyi bir yönetici aynı zamanda iyi bir pazarlamacıdır da.. Yaptığı işi hangi yönleri ile kabul ettireceğini ve satın aldırabileceğini en iyi şekilde bilir. Hem stratejisttir ve hem de uygulamacı.

Şimdi… Bugünün, hayatınızın geri kalanının ilk günü olduğunu düşünün.  Halihazırda bir yöneticiyseniz yada yönetici olmayı hedefliyorsanız, bazı şeyleri daha farklı yapıp yola devam etme zamanı mı..?

Unutmayın tüm cevaplar sizde, asla tek bir doğru veya tek bir yol yok..

 

Müjde Özenen

İnsan Kaynakları Danışmanı

 

 

***

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Yada sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum. 

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

 

Yorum Yaz

Gönder