Referansı Bizzat Benim

15-Oca-16 15:41 Yazar :  

Ülkemizden referans manzaraları

Hep izlediğimiz haberlerdendir; kredi kartı bilgilerini kopyalayan çete çökertildi, sahte diplomalı doktor yakayı ele verdi. Ben de kendi çapımda olay yaratmayacak bir yazı dizisine başlıyorum;

Referans sahteciliği... dan dan dan...!

Hayatımı yazsam roman olurdu diye şarkı var ya işte ben de sanırım bu insan kaynakları işinde edindiğim tecrübeleri bir gün kitap haline getireceğim. Hani bizim iş görüşmelerinden sonra son aşamada gerçekleştirdiğimiz proses var ya.. referans kontrolleri. işte o.  Ondan bahsedeceğim bugün. Kaçımız görüştüğümüz adayın referans kontrollerini kendi yapıyor? hmm? kaç? kim? Ben söyleyeyim; İnsan kaynakları profesyonelleri arasında yazılı olmayan kurallar; Kural 21: Adayı görüşmeye davet etmek için stajyer arar. Kural 37: Referans görüşmesini sen yapıyorsan o işte daha gidecek çok yolun var güzelim.. 

Referans kontrolü işini daha karşı taraf alo dediğinde heyecanlanan stajyer yaparsa adam en yakın arkadaşının telefonunu eski müdürüm diye verir ruhun bile duymaz. İşte gerçek bir hikaye;

 

Yer: Bizim şirket

Zaman: Aralık 2014

İşe alımcı arkadaşlardan biri Pazarlama Müdürü pozisyonu için görüşmelerini yapıyor. Kısa listedeki adaylardan birini bizim GMY beğeniyor. Söz konusu aday raflarda ürünlerini tanıdığımız bir firmadan Pazarlama Müdürü pozisyonu ile geldiğini beyan ederek iş teklifi vizesini almış. İşe alımcı arkadaş adayı GMY'nin beğenmesiyle artık neredeyse tamamlanmış sürecin son aşamasını lise stajyeri arkadaşımıza aktararak adayın referans olarak verdiği kişileri aramasını istiyor. Kız gayet güzel arıyor referansları. Arıyor ama ortalama 15'er saniye konuşma süresi ile. Aradın mı referansları? Evet aradım. Referanslar da temiz olduğundan aday teklifi alıyor başlasın evrak süreci.

Aday evraklarını hazırlayadursun hafta içi ofisin öğle yemeğinden dönüşte türk kahvesi içip goy goy yapma alanında pazarlama ekibinden biri bizim işe alımcıya pozisyonu nihayet doldurup dolduramadıklarını soruyor. Tabikii evet; hem de aldığımız kişi senin eski şirketten. Konu biraz uzayıp ver bakiim şunun cv sine kadar uzanınca eski şirketinden bakayım kimi almışlar diye eline aldığı cv 6 ay önce şirketten kovulan satış uzmanı bir çocuk. Referansına bakıyor, referansta yazan title daki kişi şuan halen orda o pozisyonda çalışan bacanağı. Dünya ne kadar küçük değil mi? Hemen sarılıyor telefona ve referansta yazan kişinin kim olduğu soruluyor. Meğer o isimde bir kişi o şirkette çalışmıyor.  Peki bizim stajyerimizin referans kontrolünde benim ekibimdeydi gayet çalışkan ve istekli biridir dediği kişi kim? Adayı arıyorlar durumu soruyorlar adaydan gelen yanıt; ben size dönücem. Sonra ne mi oldu? Tabiki evraklar ve aday gelmedi.

Şimdi sorular şunlar:

Referans kontrolünün kontrolünü yapıyor musunuz?

Referans için aradığınız kişinin gerçekten o kişi olduğundan emin misiniz?

Referans kontrolünden şimdiye kadar bu adam beş para etmez yanıtı alan tanıdığınız var mı? 

Öyleyse değerli meslektaşlarım referans kontrolü işini asistan stajyer görevli müstahdem gibi kişilere bırakmayınız. Kendi pozisyonunuzun referans görüşmelerini kendiniz yapınız. Referans görüşmelerini telefondaki kişi ne kadar yoğun olursa olsun konya ovasında yürür gibi geniiiş geniş yapınız. Sonuncusu ve en önemlisi; adaydan mutlaka sabit telefondan ulaşabileceğiniz eski şirketinden bir referans isteyiniz. Bu illa doğrudan bağlı yöneticisi olmayabilir gayet doğal. Ama eski şirketinden kendisi için iyi şeyler söyleyecek bir mesai arkadaşı yoksa zaten o adayı tekrar gözden geçiriniz.

Seviniz seviliniz.

hikayedeki o işe alımcı kim mi?...

bi arkadaş....

 

Sevgiyle kalınız.

Yorum Yaz

Gönder