Dertliyim, dertli..!

02-Şub-16 17:18 Yazar :  

Günümüz iş hayatında herkes bir şekilde bir şeylerden veya birilerinden dertli..

Kimi patronundan, kimi yöneticisinden, kimi çalışanından, kimi çalışma saatlerinden, kimi işyerinin uzaklığından, kimi yaptığı işten, kimi bir türlü istediği terfiyi alamamaktan, kimi maaşından… Yani dertli olunan konular saymakla bitmez.. Hatta bunu sadece iş hayatı ile de sınırlamamak lazım. Çünkü, hayatımızın tamamında dertliyiz desek çok da haksızlık etmeyiz herhalde. Peki, size tüm bu dertleri bitirecek tek bir çözüm yolu var desem?

Sakın bana inanmayın, tabii ki yalan söylemiş olurum. Fakat; gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki; belki tek bir çözüm yolu yok ama her derdin bir dermanı mutlaka var. Biraz bilmece gibi oldu farkındayım. O zaman hadi gelin konuyu biraz daha açalım.

Şimdi sizden, bundan birkaç sene önce işyerinizde yaşadığınız, içinden çıkamayacağınızı düşündüğünüz çok dertli bir döneme gitmenizi istiyorum.. Derdiniz ne kadar da büyük ve aşılması zor öyle değil mi? Ve siz o dertle başedemezseniz sanki öleceksiniz. Kariyeriniz bitecek, mahvolacaksınız. Sanki, uçurumun kenarındasınız ve bir adım ötesi dipsiz ve kapkaranlık bir boşluk.. Düştüm düşeceğim derken.. Hooppp şu ana dönün.

Nerede o dert? Hani hayatınız kayacaktı, hani ölmekten beter olacaktınız? Sapasağlam ayaktasınız işte! Yalan mı?

Bu şu demek; adına ne derseniz artık, dert, problem, tasa vs. diye bir şey tabii ki var, ama o ana yada o döneme mahsus. Yani üzerinden bir süre geçtikten sonra bir şekilde su akacak, yolunu bulacak ve siz artık ona dert demeyeceksiniz. Önce bunu iyice kavramak lazım. Yalnız; bunu kavramak demek gamsız olmak, elleri kolları bağlayıp zamana bırakmak demek asla değil, yanlış anlaşılmasın. Sadece konuyu o kadar da ciddiye almamanız, ölüm kalım savaşına kadar taşımamanız gerektiğini vurgulamak istiyorum. Çünkü öyle yada böyle konu hoşunuza giden veya gitmeyen bir çözüme ulaşacak. Sizin ona yüklediğiniz anlam yani o derdi içinizde ne kadar büyütüp büyütmediğiniz sadece sizinle alakalı kısmı. Siz büyüttünüz diye dert büyümeyecek. Yüklediğiniz anlam ile, siz sadece, kendinizi ne kadar strese sokacağınızı belirleyeceksiniz, o kadar. Yani, her dert öyle veya böyle bir gün dert olmaktan çıkacak. Ama, bu derman bakalım sizin işinize gelecek mi? İşte, asıl dikkat etmemiz gereken kilit nokta bu.

Derdimizi bizim işimize gelecek çözüme kavuşturmanın yolu, kendimizi çok iyi tanımak ve gerektiğinde kendimize sormaya korktuğumuz soruları sorup, bu sorulara dürüst cevaplar vererek aksiyon almaktan geçiyor. Ne olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi ve ne yaptığımızı keşfetmemiz çok önemli.

En sık rastlanan dertlerden ikisine örnek verelim;

Çok az kişi tanıdım ki, ²ben hakettiğim maaşı alıyorum.² desin. Çoğumuz aldığımız maaştan dertliyizdir ve kesinlikle daha fazlasını hakettiğimizi düşünürüz. Bu derdin bizim işimize gelecek dermanı nedir? Bize hakettiğimiz maaşı verecek bir işte çalışmak. Peki, biz bu işe sahip olabilecek niteliklere ve donanıma sahip miyiz? Böyle bir işi tüm getiri ve götürüleri ile sahiplenmeyi gerçekten istiyor muyuz? Hakettiğimizi düşündüğümüz maaşa gerçekten bir iş var mı? Ve son olarak da, hakettiğimiz maaşı verecek bir işe sahip olmak için ne yapıyoruz? Yada çoğumuz yöneticimizden dertliyizdir. Bu derdin bizim işimize gelecek dermanı nedir? İşimizi değiştirmek yada yöneticimizin iş değiştirmesi. Peki, yöneticimizden dertli olmamızın gerçek sebebi ne? Yöneticimizden dertli olmamızda bizim kişilik özelliklerimizin, beklentilerimizin ve/veya ruh halimizin payı ne kadar? Herkes mi yöneticimizden dertli yoksa sadece biz mi? Peki bu derdi çözmek için ne yapıyoruz?

Evet dertliyiz, doğru.. Hatta bazen çok dertliyiz. Ama bir dermanı var mı? Öyle veya böyle var. Peki öyle veya böyle değil de işimize gelecek dermanı bulmak kimin elinde?

 

Müjde Özenen

İnsan Kaynakları Danışmanı

 

 

***

 

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

 

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

 

Yorum Yaz

Gönder