İŞ"siz" olmak...

02-Nis-18 18:37 Yazar :  

Artık iş bulabilmek için üniversite mezunu olmak da yetmiyor!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2018 Mart ayı verilerine göre; ülkemizdeki işsizlik oranı 10,4 seviyesine ulaşmış durumda. 

Bu oranın büyük bir kısmını üniversite mezunu işsizler oluşturuyor. Ortalama her 4 işsizden biri üniversite mezunu diyebilmek mümkün. Bu oranlar mezunların iyi ya da kötü üniversitelerden ve bölümlerden mezun olmaları ile ilgili bir durum da değil gibi görünüyor.

Konuya biraz daha açıklık getirecek olursak;

Üniversitenin xy bölümlerinden mezun, en az 2 sene tecrübeli, biri anadili gibi olmak şartıyla en az iki dil bilen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, en fazla 28 yaşında olup erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış vs. gibi çoğaltılabilir niteliklerle dolu ilanlar ile karşılaşıyoruz. Bu şartları sağlamak için öncelikle matematiksel olarak hiç sene kaybı yaşamadan eğitim hayatına devam etmek ve bu arada diğer vasıfları da yerine getirmiş olmak gerekiyor.

Bu niteliklere uymuyorum ama aday havuzunda bir adım öne geçmem lazım diyenler yüksek lisans veya doktora yapmaya yöneliyor. İş hayatına hızlı bir giriş yapabilmek adına alınan sertifikalar, öğrenilen yabancı diller, stajlar da fayda sağlamıyor çünkü bu sefer de yaş ve deneyimden dolayı iş hayatında hak ettikleri pozisyonu bulamıyorlar. Bulunsa dahi cüzi miktardaki maaşlarla “deneyim kazanımı” adı altında çalıştırılmalarına neden oluyor.

Bu hal her geçen gün içerisinde yeni mezun gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Ve işsiz kalmanın en büyük etkisi korku ve özgüven eksikliği olarak ortaya çıkıyor. Her gün bilgisayar başında kariyer sitelerinden yapılan onca başvurudan sadece birkaçı görüntüleniyor ya da "başvurunuz değerlendirmeye alınmış olup niteliklerinizin aranan pozisyona uygun olması halinde sizinle irtibata geçeceğimizi belirtir..” vs. diye kopyala yapıştır mantığına dayanan otomatik elektronik postalar atılıyor.

Okuyarak geçirilmiş yılların sonucunda elde edilmiş işsizlik durumu, bireyin üzerinde oluşan çevre baskısı kişiyi aşırı boyutta umutsuzluğa itiyor ve bir süre sonra bu durum psikolojik sorunlara sebebiyet gösteriyor. Bu süreç ne kadar uzarsa da o kişinin depresyon hali o kadar artış gösteriyor. Bireyin değerlilik duygusunun en temel kaynağını bir işte çalışmak oluşturduğundan, işsiz kalma; kimliksizlik, anlamsızlık ve belirsizlik yaratıyor. Bu da bireyi hayat amaçlarından uzaklaştırıyor.

Kişilerde dikkate değer ruhsal değişmelerden biri de, her zamanki olumsuz alışkanlıklarının daha belirgin hale gelmesi. Örneğin, pek kimseyle görüşmeyen biriyse, kimseyle görüşmez olur. İşsizlikle bağlantılı olarak kişilik değişmeleri ortaya çıkar. Duygusal dengesi bozulur, heyecanlanır, öfkelenir, çevresi için kırıcı olmaya başlar, küçük nedenlerden tartışma çıkarır, hatta kavga eder. Bu da bireyin insanlarla olan iletişiminde ciddi büyük sorunlara sebebiyet verir.

Peki bu süreçte neler yapılmalı?

İşsizlik psikolojisinden kurtulmak için kişinin ilk yapması gereken iş bulamama sebebinin kendisiyle alakalı olduğunu düşünmeyi bırakmasıdır. Bu bağlamda kişi özgüven duygusunu yitirmeye sebebiyet vermeyecek düşünceler içinde olmalı ve  kendisine değer katan pozitif olumlamalar yapmalıdır. Çünkü ne kadar inancını yitirir ise o kadar hedeflerinden uzaklaşır.

Zamanını çok verimli kullanmalı, enerjisini yüksek tutmalıdır. Kesinlikle sosyal hayattan kopmamalı  “kendinizi sık sık evden dışarı atın'' uyarısını dikkate almalıdır. Gün içerisinde yapılacak düzenli yürüyüşler, sağlıklı beslenme, temiz hava alma, bir hobi edinme gibi aktiviteler kendisini daha iyi hissetmesine yol açacaktır.

Bu süreç boyunca diğer en önemli faktörlerden biri de ailesi, arkadaşları ve çevresindeki diğer insanlardır. Kişi, kendisini yanında iyi hissettiği kişilerle zaman geçirmeli ve bu konudaki sıkıntılarını onlarla konuşarak fikirlerini almalıdır. Eğer çevresinde eleştirileriyle moralini bozan kimseler varsa, kişi onlardan elinden geldiğince uzak kalmalıdır.

Daha ileri derecede baş gösteren durumlarda ise kesinlikle psikolojik uzmanlardan yardım alınmalıdır.

 

Özgül Şimşek

İşe Alım Uzmanı

Yorum Yaz

Gönder