Etkili bir CV nasıl olmalı..?

30-Nis-18 18:01 Yazar :  

işe giriş için etkili bir CV nasıl hazırlanmalı?

Özgeçmiş kariyerinizin hikayeleştirilmiş halidir.

CV ise başlıklar halinde özelliklerinizin yazıldığı tablo benzeri bir belgedir.

Cv Curriculum Vitae’nin kısaltılmışıdır. Curriculum Latin kökenli bir kelime olup “Koşu”, “Çerçeve”, “Döngü” anlamına gelir. Vitae ise yine Latince kökenli bir kelime olup “Hayat” anlamına gelir. Curriculum Vitae ise profesyonel hayatta özgeçmiş anlamında kullanılmaktadır. CV kısaca profesyonellerin iş deneyimlerini, sorumluluklarını başarılarını, yetkinlik ve becerilerini anlattığı bunun yanında ileride yapabileceklerini bilgi ve tecrübesiyle gösterdiği bir dokümandır.

Klasikleşen CV formatına gelecek olursak kariyer portallarının belirlemiş olduğu CV’lerdense word formatında olanları tercih ediyorum. Çünkü adaylar kariyer portalının sunmuş olduğu imkanlarını kullanarak bildiği-bilmediği her şeyi tıklama eğilimine sahip olduklarından kariyer portallarındaki CV’ler yalan yanlış bilgilerle oluşturulabiliyor. Bu nedenle ilk önce word formatındaki CV’leri incelemeyi tercih ediyorum.

Etkili bir Cv için nelere dikkat etmeliyiz dersek;

  • Ön yazınız, potansiyel işvereninizin size dair okuyacağı ilk şey olabilir. Bu yüzden ön yazınızda “Bu iş için neden ben doğru insanım?” sorusuna net bir yanıt verdiğinizden emin olun. Cevabınız özlü, net ve okuyanın sizin hakkınızda daha fazlasını öğrenmek isteyeceği kadar ilgi çekici olmalıdır.
  • Fotoğrafınız sizi yansıtan en önemli donelerden biridir. Fotoğraf koymadığınız zaman insan kaynakları uzmanları çok üst düzey bir CV’ye sahip olsanız dahi hiç incelemeden geçebiliyorlar. Kesinlikle portre fotoğraf veya deniz kıyısında çay içerken ki gibi günlük fotoğrafınızı tercih etmeyin.
  • Eski ev adresinden tutun da ilkokul not ortalamasına, gelip geçerken öylesine üye olunan sivil toplum kuruluşları kadar girilen bilgiler CV’yi gereksiz kalabalıklaştırmakta. Bu nedenle CV’de gereksiz bilgi eklemekten kaçının.
  • Sizi iş yaşamında yansıtabileceğini düşündüğünüz bir sosyal medya profiliniz yoksa CV’nize eklemeyin. Fazla kişisel sosyal medya profilleri uzmanların sizi yanlış değerlendirmesine sebebiyet verebilir. Unutmayın; bir sosyal medya profili kesinlikle eklemek istiyorsanız bunun için en uygun mecra Linkedin’dir.
  • Referanslarınızda tutarlı olun. Birinci referansa sizden önce işe girmiş arkadaşınızı yazıp ikinci referansa tanınmış bir bürokratı yazmayın. Üst düzey referans yazarken kişinin ulaşılabilir olduğuna dikkat edin. Sizin için bilgi alınamayacak düzeyde referanslar çoğu kez anlamsız olabiliyor.
  • En sık hatalardan biri de iletişim bilgilerinin yanlış girilmesi. Adaylar telefon numaralarını, e-postalarını yanlış yazabiliyorlar. Örneğin, Hotmail yerine hoymail, gmail yerine fmail yazılabiliyor. Kurumsal bir duruşu olmayan, dragon_fire, bagcilar_gencliği, erkan61trabzon gibi e-posta adreslerinin de başvurduğunuz pozisyona göre ik uzmanı nezdinde ciddiyetinizi sorgulatabileceğini unutmayın.
  • İş Deneyimi: Cv’nin en önemli bölümü iş deneyimleri olmasına rağmen bazı adaylar bu bölümü ya boş bırakıyor ya da özensiz bir şekilde hazırlıyor ve adayların çoğunluğu bu sebepten eleniyor. Halbuki iş deneyimi bölümü adayın pozisyona uygunluğunun belirlenmesi aşamasında büyük bir öneme sahip. Bu önemi fark eden iki tip aday bulunuyor; Birincisi “kopyala-yapıştır çalışanlar”: Bu tip adaylar iş hayatında karşılaştıkları her sorunun cevabını arama moturunda bulup bulduklarını da kopyala-yapıştır yöntemi ile kendilerine mal etmektedirler. İkinci tip çalışanlar ise gerçekleştirdikleri görevleri detaylı bir şekilde yazarlar. İkinci tip adaylara küçük bir ipucu: Her şeyi detaylı bir şekilde yazmayın, CV’nizi okuyan uzman biraz meraklansın, kafasında soru işaretleri oluşsun.
  • İşe edebiyatçı mı alıyorlar diye düşünmeyin. Yazım kuralları herkes içindir. Özgeçmişinde yazım kurallarına dikkat etmeyen biri muhtemelen şirket yazışmalarında da dikkat etmez. Tek başına bu bile CV’nizin değerlendirilmeme sebebi olabilir.
  • İnsan Kaynakları’nın temel amacı “doğru işe doğru insan” ın yerleştirilmesidir. Doğru bilgi vermezseniz doğru işe yerleşemezsiniz. Örneğin 5 yıl önce 2 haftalık kursuna gittiğiniz bir yazılımı CV’nize “orta” bile yazarken 2 defa düşünün.
  • Hobiler: Eğer bir hobiniz yok ise boşu boşuna yazmayın çünkü yalan söylediğiniz hemen ortaya çıkıyor. Örneğin; klasik “kitap yalanı”

-Ne tür kitaplar okursunuz?

-En çok satan listesindeki kitapları okurum

-Bu ay listede yer alan 3 kitap söyleyebilir misiniz?

-??

Genel olarak baktığımızda CV hazırlamak ince işçilik isteyen bir süreç. Bu yüzden hemen Cv hazırlayıp başvurularda bulunmak yerine zamana yayıp genel geçer kurallara uygun olarak ilgi çekici bir CV hazırlamak yaptığınız başvurulara geri dönüş almanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sebeple titiz olun, doğru ve net bilgilere yer verin sonra da kendinizden emin bir şekilde arkanıza yaslanın ve bekleyin...

 

Özgül Şimşek

İşe Alım Uzmanı

 

Yorum Yaz

Gönder