Kar Yağdı Mesai Kısaldı

26-Ara-14 10:25 Ekleyen :  
Kar Yağdı Mesai Kısaldı

İstanbul’da yoğun kar yağışı nedeniyle birçok işyeri 15:30 itibari ile paydos verdi. Çalışanlarının yollarda zorlanmaması için şirketler erkenden çalışanlarını evlerine yollarken uzmanlar yarın için işe gidilmemesini evden çalışmanın daha uygun olabileceğini söyleyerek uyardı.

Hangi uzmanlar diyen olursa doğrudan beni referans gösterebilirsiniz.

İşveren markası diyerek insan kaynakları departmanı olarak çalışanları nasıl mutlu edebiliriz, nasıl bağlı çalışanlar yaratırız diye uğraşırken bazen bu gibi gelişmeleri fırsata çevirmek aklımıza gelmeyebiliyor.

Bundan 4 yıl önce çalıştığım şirketin Bursa operasyonunda yine benzer bir kar yağışı arefesinde genel müdüre servis ve ulaşım sıkıntısı yaşayabileceğimizi bu nedenle çalışanları erkenden göndermemizin hem moralman hem de operasyonel olarak faydalı olacağını söylemiştim. Tabi orta ölçekli firmalarda HR Head olsanız dahi bu gibi radikal kararları tek başınıza alıp uygulayamıyorsunuz. İnsan Kaynaklarından gelen bu talebi genel müdürümüz fazla aksiyonist bularak beni konuyu abartmakla etiketlemişti kafasında. Günün sonunda meteoroloji ve haberlerdeki uyarılar paralelinde saat 16:30 gibi Bursa’dan aldığımız haber servislerin fabrikada mahsur kaldığı ve çalışanların kıpırdayamadığı yönünde oldu. O gece çalışanlar evlerine gece 12 gibi kalkabilen servislerle dönerken muhtemelen benim başında olduğum insan kaynakları birimine içerinden saydırıp durdular.

Bu kar yağışında işte o olaydan edindiğim tecrübe ile bu kez çalıştığım şirketin genel müdürü insan kaynakları olarak şirket geneline attığımız bilgilendirme maili ile konuya vakıf oldu. Üstelik bize hızlı aksiyonumuz için teşekkür ederek kendisinin bu fırsatı değerlendirerek oğluyla kar topu oynayacağını belirtti.

Kıssadan hisse; genel müdür genel müdür ise genel müdür genel müdür değildir.

Sevgiyle kalın…