Ünlülere İkinci Kariyer Eğitimi

06-Tem-17 16:27 Ekleyen :  
Ünlülere İkinci Kariyer Eğitimi

Yıldız bir futbolcu, bir oyuncu ve bir rap şarkıcısının beraber bir sınıfa girdiğini düşünün.

ABD'nin Dünyaca ünlü okulu Harvard Business School Dünyaca ünlü starlara eğitim veriyor.

Spor, Medya ve Eğlence Ticareti dersini alan öğrenciler arasında Barcelona'nın savunma oyuncusu Gerard Pique, oyuncu Katie Holmes ve İrlandalı rugby oyuncusu Jamie Heaslip var. Ünlü basketbol oyuncusu Dwyane Wade​ ise katılımcı olarak derse gelen isimlerden.

Ünlülere ikinci bir kariyer fırsatı

Dersi veren Profesör Anita Elberse, "Katılımcıların çoğu, ister şimdiki kariyerleri bittikten sonra ikincisine başlamak ya da yeni bir kariyere girişmek için olsun, markalarını nasıl paraya dönüştüreceklerini ve bunun etrafında nasıl bir ticaret inşa edeceklerini öğrenmek istiyor" diyor.

Elberse'nin işi çoğu öğretmenin en büyük kabuslarından biri.

Ünlüler genelde ne yapmaları gerektiğinin söylenmesine çok alışkın değil - ya da bir şeyi yanlış yaptıklarının söylenmesine...
Ancak Elberse yine de bu isimlerin dersinde kayrılmadığına dikkati çekiyor.

Elberse, "Saçma bir şey söylediklerinde benim ya da sınıftaki başka birinin yanlış düşündüklerini söyleyeceklerini biliyorlar. Bu aslında bir yandan da çok canlandırıcı bir şey, o yüzden de dersi bu kadar seviyorlar" diyor. 

Eğitim dönemi boyunca öğrenciler yemekleri beraber yiyor ve Harvard'ın yurtlarında beraber kalıyorlar. Elberse'nin Twitter hesabında Harvard Üniversitesi'nin bahçesinde Pique ile futbol oynarken görüntülerini ya da Pique'nin eşi Shakira ile beraber çekilmiş fotoğraflarını görmek mümkün. Bu derse bir ünlü başvurduğu zaman genelde telefonda tam olarak dersin nasıl olacağını konuştuklarını anlatan Elberse, şimdiye kadar herkesin iyi bir katılım gösterdiğini ve kendisinin de hiç hayal kırıklığına uğramadığını söylüyor. Spordan eğlence dünyasına bu kadar çok ismin bu derse katılmasının sebebi ise bireysel markaları sermayeye dönüştürmenin öneminin artması.

Etiketler :