İNGEV Açıkladı İstanbul'da İşsizler Ortalama 9 Ay İş Arıyor

27-Tem-17 10:22 Ekleyen :  
İNGEV Açıkladı İstanbul'da İşsizler Ortalama 9 Ay İş Arıyor

İnsani Gelişme Vakfı'nın araştırmasına göre İstanbul'da işsizler ortalama 9 ay iş arıyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) doğrudan faaliyet desteğiyle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre İstanbul'da çeşitli eğitim seviyelerinde ortalama iş arama süresi 9 ay. Bu süre eğitim düzeyi ve mesleğe göre değişkenlik gösterebiliyor.

İstihdam Piyasası içerisinde ilköğretim mezunları il sırada

Araştırmadan çıkan verilere göre İstanbul genç istihdam (15-34 yaş) piyasası içinde "ilköğretim, ortaokul ve altı", birinci sırada yer alırken, lisans ve üstü eğitim görenler ise ikinci sırada yer alıyor. İstanbul'un genç istihdam piyasası verilerinde ilköğretim ve altı eğitim düzeyinde iş arayanlar ilk sırada yer alsa da araştırmanın diğer verilerine göre ise eğitim seviyesi yükseldikçe kendi namına çalışma oranları da yükseliyor. Bu da eğitim seviyesi yükselenlerin bir işveren namına çalışmaktan çok kendi adına çalışmayı tercih eğilimi olduğu şeklinde yorumlanabilir. 

En yüksek işsizlik Edebiyat ve Güzel Sanatlar

En yüksek işsizlik oranında edebiyat ve güzel sanatlar fakültelerinden mezun olanlar ilk sırada yer alırken, ikinci sırada fen, mimarlık ve hukuk fakülteleri geliyor.  

Staj yapanlar avantajlı değil

Araştırmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan İNGEV Kurucu Başkanı Vural Çakır, staj yaptığını beyan edenlerin çalışma hayatında özel olarak avantajlı bir durumda olmadıkları, staj yapmış olmakla, olmamak arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirtiliyor. Staj gibi mesleki eğitim kursu almış olmak da çalışma hayatında istihdama yönelik özel bir etki yaratmıyor.

İşsizlerin girişimcilik, liderlik, takım çalışması ve yabancı dil gibi eğitimlere ilgisinin fazla olduğuna işaret eden Çakır, okurken iş deneyimi de kazanmış olmayı isteyenlerin ve insanların eğitim almayı istemedikleri alanlarda çalışma oranının da yüksek olduğunu bildirdi.

"İş hayatında kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerekliliği"

Vural Çakır, kadınlarda eğitim seviyesinin arttıkça çalışma hayatına katılım oranının yükseldiğini ifade ederek, "Kadın eğitimi arttıkça iş gücüne katılım da artıyor. Bu da kadın eğitiminin önemini gösteriyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği açık." dedi.

Çalışanların iş tatminleri yeterli değil

Çalışanların iş tatminlerinin az olduğunu, işverenlerin bu konuya dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Çakır, "Bir kişi işe girdiğinde başka birini işsiz bırakmaması gerekiyor. İşsizliğin azaltılması için yeni iş yaratılmalı. Girişimcilik konusunda ciddi hareketlilikler var. Yeni iş yaratma kapasitesinin artırılmasına ilişkin ciddi çalışmalar var." diye konuştu.