Evden Çalışmak & Ofisten Çalışmak

21-Eki-17 03:35 Ekleyen :  
Evden Çalışmak & Ofisten Çalışmak

Evden çalışmak ile ofisten çalışmak arasındaki farkları karşılaştırdık.

Son yıllarda birçok şirket gerek işveren markası stratejileri doğrultusunda gerekse iş yapış biçimlerindeki değişiklik dolayısıyla çalışanlarına ofis dışında çalışma esnekliği sunuyor. Ofis dışında çalışmanın verimliliği sektörden sektöre yapılan işe göre değişse de uzmanlar evden çalışmanın daha fazla fayda yarattığı görüşünde hem fikir. Tabi ofiste çalışmanın disiplini ve kontrolü sağladığı, yanı sıra yönetici – çalışan ilişkisine sağlıklı bir evre getirdiği de savunulan bir diğer görüş. İK Magazin ekibi olarak evde çalışmak ile ofiste çalışmayı karşılaştırdık. 

Evde Çalışan & Ofiste Çalışan;

Ofiste Çalışan

Ofis çalışanı çok erken saatte kalkıp mesai saatine yetişmek zorundadır. Tabi bir de İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsa, vaktinden iki üç saat erken kalkmak zorunda olabilir. Bu kadar erken kalkınca ayılmak için ekstra efor sarfetmek gerekebilir.

 

Evde Çalışan

Evde çalışan ofiste çalışana göre daha esnek saatlerde uyanabilir. Takip ettiği işlerin terminlerine uyduğu müddetçe çalışma saatlerini kendi belirler. 

 

Ofiste Çalışan

Kontrol delisi bir yöneticiye sahip ise her hareketi gözlenir. Çıktığı her moladan, çıktığı tuvalette kaç dakika kaldığına dek sorgulanabilir.

 

Evde Çalışan

Kendi molasını ayarlama özgürlüğüne sahiptir. Yemek yeme, sigara içme gibi mola vermeyi gerektiren durumlarda bile aynı zamanda çalışmak isteyebilir.

 

Ofiste Çalışan

Özellikle açık ofis sisteminde ise düzenine daha çok dikkat eder. Masasında bulunan eşyalardan, bilgisayarındaki sekmelere kadar düzenli olmak zorundadır. Bu durum kişi de ister istemez bir disiplin sağlar.

 

Evde Çalışan

Kendi disiplinini kendi edinmesi gerekir. Tembelliğin kabul edilmeyeceği bir durumdur evden çalışmak. Düzenini de, kurallarını da kendi belirler.

 

Ofiste Çalışan

Sosyaldir. Zaman geçtikçe çevresi genişler. İş arkadaşlarıyla yaptığı kişisel aktivitelerin dışında ofisin aktivitelerine de dahil olur.

 

Evde Çalışan

Sosyal olmak daha zordur. İş ortamından yoksun olunduğu için yalnız kalma durumu vardır. Bu nedenle sosyal olmak için kendisinin çabalaması gerekir.

 

Ofiste Çalışan

İşle ilgili bir problem çıktığında daha kolay halledilir. Yöneticisiyle ve iş arkadaşlarıyla aynı binada bulunduğundan dolayı ulaşmak, soru sormak ve iletişim kurmak çok daha kolaydır. Bu nedenle ofiste çalışmak sorunları çözmek açısından çok daha yararlıdır.

 

 

Evde Çalışan

Bir sorun çıktığı zaman iletişim kurmak oldukça zorlaşır. Yalnızca mail üzerinden yapılan konuşmalarda ise aktarım git gide güçleşir.

 

Ofiste Çalışan

Evinde bıraktığı evcil hayvanının fotoğrafını masasına koymakla yetinir.

 

Evde Çalışan

Evcil hayvanıyla evde iki dost gibi olurlar. Ancak bazen de bu durum sıkıntı yaratabilir. Çünkü bildiğiniz üzere hayvanların çalışan insanı rahat bırakmamak gibi bir özellikleri de vardır.

 

Ofiste Çalışan

Çalıştığı yerde yemekhane varsa yemek yapma, sipariş verme gibi sıkıntıları hiç dert etmez. Ama tam tersiyse işte o zaman gelsin hazır yemekler, gitsin cepten çıkan paralar, sonra da evden sandviç hazırlayıp götürmeler...

 

Evde Çalışan

Bu durumda da iki seçenek vardır. Ya evde yemeğini yapar, sağlıklı beslenir ancak saatlerini yemek yapmaya harcar ya da zamandan tasarruf eder, sipariş verir ancak oluşacak olan göbeğe de merhaba der.

 

Ofiste Çalışan

Saatlerce aynı sandalyede aynı pozisyonda oturmak zorundadır. Verilen molalar dışında rahatlamak pek mümkün değildir.

 

Evde Çalışan

İstediği yerde, istediği şekilde çalışma rahatlığına sahiptir. İsterse ayaklarını uzatsın, isterse de bir deniz kenarına gitsin.