Ofis Çalışanlarının Derdini Dillendiriyoruz

08-Kas-17 23:25 Ekleyen :  
Ofis Çalışanlarının Derdini Dillendiriyoruz

Şikayetlerinize kimsenin kulak asmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Sabahtan akşama kadar sinir sisteminizin sağlığını korumaya çalıştığınız o masanızın başında neler çektiğinizi kimsenin anlayamayacağını düşünüyorsunuz. Belki yan masanızdaki çenebaz ofis arkadaşınızı, belki sizi gözetlemekten gözlerine kan oturan yöneticinizi, belki de her gün hasta numarası yapan o iş bilmez çalışan arkadaşınızı düşünüyor ve en masum insanın o çay yapan abla olduğunu düşünüyorsunuz.

Tüm dertlerinizi dillendirecek bir yol da bulamıyorsanız tam da şu an doğru bir içerikte mola verdiniz. İK Blog'ta bugün, iş yerinde sizi bunaltan konu başlıklarını bir araya topladık.

İşte ofis çalışanlarının çalışma hayatındaki başlıca sorunları;

Önlemi Alınamayan Kilolar

Masa başı çalışanlarının en büyük problemlerinden biridir kilolar. Saatlerce oturulan sandalyeyi geçin bir de hazır yiyeceklere bağlandınız mı bu işin önü alınamaz hale gelir. Bu sıkıntıyı önlemenin en etkili çözümü ise spor yapmaktan geçer. Üzgünüz ancak o bacakların biraz yorulmaya ihtiyacı var!

 

Gözlerin İflas Etme Riski

Saatlerce bilgisayar kullananların yaşadığı risklerden biri de gözlerdir. Annelerimizin küçüklüğümüzde neden “Yakından televizyon izleme!” dediklerini belki de şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur. Bir süre sonra ekrandaki yazılar şekil değiştirmeye başlar, resimler kayar ve bir de bakarsınız ki kendinizi göz doktoruna randevu alırken bulmuşsunuzdur.

 

Zihinsel Karmaşa

Zihinsel yorgunluğun sebebi bellidir. Çünkü zaten yaptığınız iş beyninizde biter. Bu da akşama doğru artık tüm düşünce mekanizmalarınızın birbirine girdiği ve metrobüsteki ineceğiniz durağı kaçırdığınız bir karmaşaya neden olur.

 

Sıkıntılı Ofis Arkadaşı

Her bir gününüzü aynı ortamda geçirdiğiniz insanlar ise sizin ruh halinizi belirleyici bir özellik taşır. Bir kere o yüksek sesle telefonla konuşan iş arkadaşınız sayesinde peygamber sabrınız gelişmiştir. Yan masanızda dedikodudan işini düşünmeye vakit bulamayan arkadaşınız sayesinde de dünyadaki en gereksiz bilgileri öğrenmişsinizdir. Karşı masanızda sizi sinsice izleyen o gereksiz hırs küpü iş arkadaşınız sayesinde de “Nasıl mütevazı olunur” un kitabını yazmışsınızdır. Aslında bir bakıma size iyi gelen sorunlar olduğunu söyleyebiliriz. En azından nasıl bir çalışan olmamanız gerektiğini üç boyutlu olarak görüyorsunuz.

 

Bedensel Yorgunluk

Bu durumu bazı insanlar anlayamayabilir. Çalışma koşullarınızı anlattığınız zaman “Oh ne güzel oturduğun yerden para kazanıyorsun, yorulmuyorsun da.” Demelerinin ne kadar sinirinizi bozduğunu kimse anlamaz. Aslında oturmaktan ziyade ayakta hareket halinde yapılan işi tercih edeceğinizi bilmezler. Çünkü saatlerce oturmak bedeni tembelleştiren, daha çok ağrıtan ve asıl yorgunluğun kaynağı haline getiren bir durumdur.

 

Ortak Kullanım Sıkıntısı

Eğer açık alan bir ofiste çalışıyorsanız bitmek bilmeyen dertler yakanızı bırakmaz. Klimayı açmalı mı kapatmalı mı sorunsalı. Parfümü son damlasına kadar kullanan arkadaşın derdini anlama çalışmaları. Sigara kullanmayan biri için sigara kullanan arkadaştan gelen buram buram o duman kokusu. Zannedersiniz ki son nefesleri içinde tutmuş da girmiş içeri.

 

Yönetici Sıkıntısı

Yöneticinizin nasıl bir karaktere sahip olduğu sizin şansınıza kalmış bir durum ne yazık ki. Paranoya delisi çıkacak da her adımınızı takip mi edecek? İş delisi çıkacak da molalarınızı saniye saniye hesaplayacak mı? Kendini sürekli öven kompleksli bir insan çıkıp da başınızın etini mi yiyecek? İşte tüm bu dertler sizin beyninizi yiyip dururken hala insanlardan “oturduğun yerden iyi valla” cümlelerini duyuyorsanız, o peygamber sabrınızı korumanızı tavsiye ediyoruz.