Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor

01-Ara-17 09:55 Ekleyen :  
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında bugün toplanıyor.

Yaklaşık 6 milyon asgari ücretlinin merakla beklediği 2018 yılındaki uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ilk toplantısını yapıyor. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında toplanacak komisyonda hem işvereni hem de işçileri temsilen 10 kişi bulunacak. Asgari ücret şu anda net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor.

2018'de asgari ücret ne kadar olacak?

2018 yılı için asgari ücret düzeyiyle ilgili çeşitli beklentiler var. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu toplantı öncesinde 2018 yılında asgari ücretle ilgili beklentilere ilişkin şu açıklamalarda bulundu; "İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz. Son 15 yılda asgari ücreti 7,5 kattan fazla artırdık. Son 15 yıldaki reel artış ise yüzde 83.2 oldu. İşçimizi piyasa koşulları karşısında korumuş olduk. Bu salı itibariyle onaylanan Torba Yasa ile birlikte asgari ücretlilerin vergi dilimi kayıplarını telafi etmiş olduk."

Asgari Ücret Komisyonunda Kimler Var?

2018 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için kurulan komisyonda işvereni Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçileri ise TÜRK-İŞ Konfederasyonu 5’er üyeyle temsil ediyor. Komisyonda devleti ise 5 üye temsil ediyor. Komisyona göndereceği sendikaları belirleyen Türkİş; tarım, haber, çimento ve tekstil alanlarında örgütlü sendikaların başkanlarının yanına ilk kez özel güvenlik alanında örgütlü Güvenlik- İş Sendikası'nın Başkanı Ömer Çağırıcı'yı da dahil etti.

2018 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için yapılacak İkinci görüşme 15 Aralık'ta gerçekleşecek.