2018 Asgari Ücret Belirleme Komisyonunda İşverenlerin Talepleri Neler?

02-Ara-17 17:32 Ekleyen :  
2018 Asgari Ücret Belirleme Komisyonunda İşverenlerin Talepleri Neler?

2018 Asgari Ücret Belirleme Komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz gün gerçekleştirdi. Peki işverenlerin talepleri neler oldu?

2018 yılında uygulanacak asgari ücret in belirlenmesi için işçi ve işverenler sendikalarını bir araya getiren Asgari Ücret Belirleme Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonun açılış toplantısında İşveren Heyeti adına bir konuşma yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç işverenler olarak temel hedeflerinin, Dünyada ve bölgemizde yaşanan çalkantılara rağmen, küresel ekonomideki olumsuz gelişmelerin Ülkemize etkilerinin önüne geçecek zemini hazırlamak olduğunu söyleyerek istihdam teşvikleri ve desteklerinin işverenler olarak kendilerini cesaretlendirdiğini belirterek şöyle konuştu; "Asgari ücret, ücret seviyelerinin ilk basamağıdır. Bu basamağın yükseltilmesi istihdama erişimi zorlaştırır. İlk basamak, çalışanların bir sonraki basamağa ulaşması için ihtiyaçları olan yeteneği ve deneyimi sağlamakta ve böylece daha iyi bir hayat için diğer basamakların yolunu açmaktadır. Belirtmek isterim ki; asgari ücretin ülkenin ekonomik durumu ve bu durumun işletmeler üzerindeki etkisi gözetilmeksizin, sadece geçim şartları temelinde tartışılmasını doğru bulmuyoruz."

Asgari ücretteki artış enflasyon oranındaki artışın 3 katı

İşverenler adına konuşan Akansel KOÇ, asgari ücretin 1 Ocak 2016 tarihinde yüzde 30 arttığını, son iki yıllık birikimli asgari ücret zammının yüzde 48 olarak gerçekleştiğini, aynı dönemde enflasyon artışının ise yüzde 18 olarak gerçekleştiğini vurgulayarak "son iki yıllık dönemde asgari ücretteki artış, enflasyon oranının neredeyse 3 katına ulaştı" dedi.

İşverenlerin talepleri neler?

Akansel Koç konuşmasının sonunda işveren tarafındaki taleplerini şu şekilde sıraladı;

  • 2018 yılı için asgari ücret desteğinin sürdürülmesi ve toplu iş sözleşmeli işyerlerinde uygulanan desteğin kapsamının genişletilmesi,
  • % 2 İşsizlik sigortası işveren payının 2018 yılında alınmaması
  • 2018 yılı asgari ücretinin altışar aylık dönemler itibariyle belirlenmesini,
  • Artış oranının belirlenmesinde enflasyon verileri dışında, verimlilik artışı, işsizlik oranları, küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ekonomik riskler ve rekabet gücü gibi belirleyici diğer değişkenlerin de dikkate alınması

 

İLGİLİ HABERLER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor