Taşeron İşçilerin Kadro Başvuruları Başladı

02-Oca-18 10:19 Ekleyen :  
Taşeron İşçilerin Kadro Başvuruları Başladı

Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçiler için başvurular alınmaya başlandı.

Yüzlerce taşeron çalışanın merakla beklediği taşerondan kadroya geçiş haberi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun detaylarını açıkladığı kadroya geçişle ilgili başvurular yeni yılın ilk iş gününde alınmaya başlandı. Kadroya geçiş için başvurular 11 Ocak 2018 tarihine kadar devam edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca Resmi Gazete'de yayınlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet  Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi  Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24'üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasları" habere göre açıklanan idarelerin söz konusu bütçelerinden karşılanan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışanlar hak sahibi olacak.

Devlet Memurları Kanununda devlet memuru olmak şartlarını karşılaması istenen ilgili çalışanların, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması, çalıştırılmalarına  ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden  feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması, idarelerden herhangi bir  hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair  yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyan etmesi gerekecek.

Taşerondan kadroya geçişle ilgili takvim nasıl işleyecek?

Şartları karşılayanlar başvurularını, bugünden itibaren 10 günlük sürede çalıştıkları iş yerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine ilgili formu eksiksiz doldurup, dilekçe de ekleyerek yapabilecek.

Başvuruların ardından, kesin listeler 24 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında açıklanacak. 3- 22 Mart tarihlerinde gerçekleşecek sınavlardan da başarılı olacak hak sahipleri Nisan ayı başında topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Etiketler :