Stajyerlere Devlet Katkısı Devam Edecek

09-Oca-18 09:57 Ekleyen :  
Stajyerlere Devlet Katkısı Devam Edecek

Stajyerlere verilen devlet katkısı bu yıl da devam edecek, verilen ücretin üçte ikisi İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

İş yerlerinde çalışan stajyer öğrencilere verilen ve asgari ücretin %30'una denk gelen tutar asgari ücretin değişimi ile birlikte güncellendi. Buna göre 2018 yılı için belirlenen net 1.603 TL'lik asgari ücretin %30 una denk gelen 481 TL'lik minimum ödeme tutarı işletmeler tarafından stajyer öğrencilere ödenecek. Geçtiğimiz yıl stajyerlere verilen ödemelerin üçte ikisine karşılık gelen tutarın Devlet desteğine tabi olduğu ödeme teşvikleri Bakanlar Kurulu kararınca bu yıl da devam edecek. Bakanlar Kurulu, Mesleki Eğitim Kanunu uyarınca aday çırak ve çıraklar ile mesleki eğitim görenler, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere verilecek ücretler ve buna yapılacak devlet katkısının süresini yeniden belirledi.

2017-2018 eğitim öğretim yılında, 20'den az personel çalıştıran işletmelerde öğrencilere ödenen paranın üçte ikisi olan 320.6 lira İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. 20'den fazla personel çalıştıran işletmelere ise fon katkısı 160.3 lira olacak.