Çalışanların Maaşına Zam İşine Son

12-Oca-18 09:34 Ekleyen :  
Çalışanların Maaşına Zam İşine Son

Walmart, saati 9 dolar olan en düşük personel maaşını 11 dolara çıkarma ve 200-1000 dolar arası ikramiye dağıtma kararı aldı ancak 63 mağazanın da kapatılacağını duyurdu.

ABD’de vergi indirimi öngören tasarının kongreden geçmesi üzerine bünyesinde 1 milyona yakın çalışanı bulunan Dünyanın en büyük perakendecilerinden Walmart, çalışanlarının en düşük saatlik ücretini 9 dolardan 11 dolara çıkaracağını duyurdu. Şirket çalışanlarına ayrıca 200 ile 1000 dolar arasında değişen ikramiye dağıtacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirkette 2 yıldan az çalışanlara 200, 20 yıl ya da daha fazla süredir Walmart personeli olan kişilere ise 1000 dolar ikramiye verilecek. Öte yandan Walmart, doğum izni politikasında da revizyona giderek doğum izni süresini arttıracağını ve evlatlık alacak çalışanlara da 5 bin dolar yardım yapacak. Şirketin mevcut politikasında saat bazında çalışanlar için babalık izni bulunmazken doğum izni de 6-8 hafta arasında değişiyordu. Şimdiden sonra ise annelerin ücretli doğum izni süresi 10 haftaya çıkarılırken babalara da 6 hafta ücretli izin ön görülüyor.

Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlayacak karar, ABD kongresinden yeni geçen tasarıyla vergi oranındaki düşüşün personele yansıtılması olarak sunuldu. Çalışanlara sağlanan bu faydalar Walmart bünyesindeki Sam’s Club, Asda, Vudu vb. tüm iştirakler için de uygulanacak. Öte yandan, şirketten çalışanlara bir de kötü haber geldi.

Walmart bünyesindeki Sam’s Club mağazalarından 63 tanesinin kapatılacağı duyuruldu. Twitter üzerinden yapılan açıklamada bunun mağaza lokasyonlarının stratejik anlamda düzenlenmesine yardımcı olacağı ve 10 mağazanın da elektronik ticaret ikmal merkezi olarak yeniden açılacağı belirtildi.

Walmart’ın maaş zammı ve ikramiye kararının şirkete maliyetinin gelecek finansal yılda 400 milyon dolar olması bekleniyor. Walmart geçtiğimiz yıl 485.87 milyar dolar gelir ve 13.64 milyar dolar kâr açıklamıştı.

Kapanacak Sam’s Club mağazalarında çalışan toplam personel sayısı henüz açıklanmasa da ABD’de işsizliğin yüzde 4.1 ile son 17 yılın en düşük seviyesinde olduğu ve perakende sektöründeki personel ihtiyacının rekor düzeye ulaştığı bir dönemde Walmart’ın bu kararı tartışmalara neden oldu. Çalışanlar ise zamma rağmen saatlik ücretin 15 dolar olması gerektiğini belirtiyor.

Etiketler :