İşveren Sendikasından Greve Karşı Lokavt Kararı

24-Oca-18 15:09 Ekleyen :  
İşveren Sendikasından Greve Karşı Lokavt Kararı

Otomotiv, beyaz eşya ve demir-çelik sektöründe çalışan işçileri temsilen üç sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenle anlaşamayarak 2 Şubat'ta grev kararı açıklamasının ardından işveren sendikası da lokavt kararı aldı.

Otomotiv, beyaz eşya ve demir-çelik sektöründe çalışan 130 bin işçiyi temsil eden üç sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenle anlaşamayarak 2 Şubat'ta grev kararı açıklamasının ardından işveren sendikası lokavt kararı aldı.

Aygaz, Türk Traktör, Tofaş, Ford Otosan, Karsan, Otokar ve Arçelik KAP'a yaptıkları açıklamalarda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiğini belirtirlerken, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) lokavt kararı aldığını ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt tarihinin daha sonra şirketlere bildirileceğini belirtti. 

 

Üç sendika ile MESS arasında Ekim ayında başlayan ve iki ay süren müzakerelerde ücret ve sosyal haklar başta olmak üzere birçok konuda uzlaşma sağlanamadı. Bunun ardından arabulucuk görüşmeleri de anlaşmazlıkla sonuçlandı. Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş ve Çelik İş sendikaları daha önce grev kararı aldıklarını açıklamıştı.

MESS ile üç sendika arasında ayrı ayrı yapılan görüşmelerde tarafların uzlaşması için resmi müzakere süreci sona ermiş olsa da, grev tarihinden önce uzlaşmaya yönelik müzakereler yürütülebiliyor.

 

LOKAVT ne demek?

Toplu iş sözleşmesi sırasında uyuşmazlık çıkması ve işçi sendikası tarafından grev kararı alınması durumunda yasa hükümlerine uygun olarak işveren lokavt kararı alabiliyor. Lokavtta greve çıkan işçiler topluca işten uzaklaştırılıyor ve bu sırada işçilerin iş sözleşmeleri askıda kalıyor.

 
Etiketler :