15 Yıl Çalışmadan Maaş Aldı

29-Oca-18 10:33 Ekleyen :  
15 Yıl Çalışmadan Maaş Aldı

İspanya'nın Alicante kentinde bir hastanede çalışan memurun 15 yıllık meslek hayatının sadece 18 ayında çalıştığı, geriye kalan süreyi izinli ve raporlu geçirip maaş aldığı ortaya çıktı.

El Pais gazetesinin haberine göre, Alicante kentinde, bir psikiyatri hastanesinde asistan olarak gören yapan memurun, 2001-2016 yılları arasında izin günlerinin hemen ardından rapor alıp bunu sürekli tekrarladığı tespit edildi. Belirlemeye göre memurun bu süre zarfında, 7 kez bir yıllık, 3 kez de 1,5 yıllık olmak üzere toplamda 4 bin 553 gün rapor aldığı ortaya çıkarken raporlar dışında yasal izinlerini de kullanan memur, toplamda 18 ay çalışmış oldu.

Yasadışı bir durum yok

Kent yetkililerinden Alejandro Moral, yaptığı açıklamada, etik bulunmamasına rağmen memurun yaptığının yasal olduğunu vurgulayarak, hukuk içinde hareket ederek memur hakkında disiplin soruşturması başlattıklarını kaydetti. Tartışma konusu olan memur ise Ulusal Sosyal Güvenlik Kurumunun kendisini raporunun bitmesinin ardından işe dönmesi gerektiği konusunda bilgilendirmediğini ispatlayıp aleyhinde açılan davaları kazandı. Söz konusu memurla ilgili inceleme devam ederken resmen izinli olmadığı ancak haftada sadece 30 dakika hastalarla ilgilendiği de iddia edildi. Kişisel bilgilerin korunması kanunu çerçevesinde açıklamak zorunda olmadığı hastalığının işini yapmasını engellediğini söyleyen memurun ise 1500 euro olan aylık maaşını almayı sürdürdüğü öğrenildi.