Türkiye'deki İnsan Kaynakları Siteleri

05-Şub-18 16:21 Ekleyen :  
Türkiye'deki İnsan Kaynakları Siteleri

Türkiye'de faaliyet gösteren insan kaynakları sitelerini sizin için derledik.

İnternet üzerindeki insan kaynakları siteleri her gün artarak çoğalıyor. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında iş arayanlar ile işverenler kolay ve hızlı bir şekilde insan kaynakları sitelerinde birbirlerini buluyorlar. 

İş aramak çoğu zaman sıkıntılı stresli bir aşamadan geçse bile teknolojinin aktif kullanılması öz geçmişlerin daha çabuk ulaşmasına olanak sağlıyor. Bu sayede de o uğraş veren iş arama serüvenleri geride kalıyor. Mevcut eğitiminizi tamamladınız, kendinize yeni bir dünya aralamanın zamanının geldiğini düşünüyor, kendi istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir iş aramanız gerekiyor. İşte bu noktada iş arama sürecini belli plan dahilinde ilerletmelisiniz. Yeteneklerinize ve eğitim durumunuza uygun yaratıcı bir cv ile en uygun pozisyona doğru şekilde varabilirsiniz. Bu aşamalardan sonra fark yaratarak bir adım öne geçersiniz.

 

1- KARİYER.NET (kariyer.net)

Türkiye’nin en bilinen kariyer sitelerinden biri olan Kariyer.net’in veri tabanında 2018 Ocak ayı itibariyle 24 milyonu aşkın özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 75 binin üzerinde firma, ihtiyaç duyduğu iş gücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. Beyaz yaka çalışanların daha çok tercih ettiği Kariyer.net 12 bölge ofisi ile müşteri ve adaylarına hizmet veriyor.

 

2- ELEMAN.NET (eleman.net)

2005 yılında kurulan Eleman.net 250.000 üye firmaya ve 10 milyondan fazla iş arayana hizmet veriyor. Bu portal üzerinden üyelik oluşturmanızın ardından kişisel bilgilerinizi, eğitim bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz alanların hazır şablon olarak belirlenmiş olması kullanım kolaylığı sağlıyor. Eleman.net özellikle mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarında en önemli kariyer sitelerinden biri olma yolunda ilerliyor.

 

3- İŞKUR (iskur.gov.tr)

Genellikle kurumun merkezlerine yapılan doğrudan başvurularla bilinen Türkiye İş Kurumu aslında kendi internet sitesi üzerinden de iş başvurularını kabul ediyor. İŞKUR internet sitesi, her ne kadar yavaş çalışan ve kullanıcı dostu olmayan bir ara yüze sahip olsa da özellikle teşvik kapsamında işe alım yapacak işverenlerin kullandığı bir insan kaynakları portalı. Sanılanın aksine birçok ünlü marka işveren teşvikleri kapsamındaki işe alımlarını İŞKUR üzerinden yapıyor. Bu nedenle İŞKUR'un internet sitesindeki ilanlarda önemli markaların ilanlarına rastlamak mümkün. 

 

4- CV YOLLA (cvyolla.com)

Aradığınız işin insan kaynakları uzmanı tarafından anında incelendiği ve geri dönüşün en kısa zamanda yapıldığını düşünün.. CVyolla.com diğer internet sitelerinden farklı olarak üye olan kişinin kendi özel adresinden şirketlerin halka açık insan kaynakları adreslerine mail atmalarını sağlayan bir yapı üzerine kurulu. Cvyolla.com üzerinde yollanan başvurular üye şirketlerin aday havuzlarına doğrudan gidiyor. Bu da sadece söz konusu pozisyonu çalışan İK Uzmanının değil diğer tüm İK uzmanlarının iş arayan kişinin cv sini görüntülemesi demek. 

 

5- LINKEDIN (linkedin.com)

2003 yılında kurulan sosyal ağ Linkedin, iş arayanlara, iş fırsatlarının yanı sıra sosyalleşme imkanı da sağlıyor. Linkedin, adayların iş aramanın yanında zaman da geçirebiliyor olması üzerine kurgulandığından hali hazırda bir iş yerinde çalışan herkes aslında potansiyel birer adaya dönüşüyor. Linkedin üyeleri güncel iş fırsatlarını takip ederken farklı güncel içeriklerinden de haberdar olabiliyor. Öte yandan site adaylara, yaptıkları paylaşımlarla iş bağlantıları kurabilme, kişisel marka bilinirliklerini arttırma gibi imkanlar da sunuyor. 

 

6- ELEMANONLİNE (elemanonline.com.tr)

2005 yılından bu yana basit yapısı ve kolay kullanımı ile hızla büyüyen Elemanonline, firmaları ve adayları bir araya getiriyor. Elemanonline'ın en önemli artısı firmaların belirli bir sayıda ücretsiz ilan verebilmesi. Site bu ayrıcalığı sayesinde hızlı eleman arayan franchise yapılarda çalışmak isteyebilecek adaylar için zengin iş fırsatları sunuyor. 

 

 

7- SECRETCV (secretcv.com)

2000 yılından bu yana faaliyet gösteren sitenin Kasım 2017 verilerine göre bünyesinde 22 milyon aday cv'si ve 65 bin firma bulunuyor. 

 

 

8- ANINDA İŞ (anindais.com)

Adından da anlaşılacağı gibi iş arayan ve eleman arayan her iki tarafı da detaylarla uğraştırmadan bir araya getiren site hızlı ve pratik bir iş/eleman arama deneyimi sunuyor. 

 

 

9- YENİBİR İŞ (yenibiris.com)

Sektörün en eski ve popüler sitelerinden biri olan Yenibiriş, yüzbinlerce kişi tarafından tercih ediliyor. İş arayan kadar, işvereni de destekleyen bir sisteme sahip olmasıyla birçok işveren tarafından kullanılan site mobil uygulaması ile adaylara bulundukları lokasyona yakın bölgedeki iş fırsatlarını listeliyor.

  

10- İŞ BUL (isbul.net)

İşsizlerin, iş arayanların ve işinden memnun olmayanların bu konu hakkında ilgili ihtiyaçlarının karşılanması, diğer yandan firmalarında işçi bulmalarına kolaylık sağlayan isbul.net, tam bu noktada fayda sağlayabilecek bir insan kaynakları sitesi.

 

 

11- İŞTEYİZ (isteyiz.com)

İş arayanların yanında hizmet ilanlarına da yer veren site renkli tasarımıyla öne çıkıyor.

 

12- İŞ BULUN (isbulun.com) 

2015 yılında kurulan site özellikle Mersin Adana Antalya Bursa Gaziantep Ankara gibi illerde iş ilanları barındırıyor.

13- ELEMAN UZMANI (elemanuzmani.com)

40 binin üzerinde firmanın kullandığı siteyi 2018 Ocak ayı itibariyle 500 bin üzerinde aday tercih ediyor. 

 

14- İŞE DEVAM 

2017 yılının Kasım ayında yayın hayatına başlayan çiçeği burnunda insan kaynakları sitesi isedavam.com işverenlere ücretsiz iş ilanı yayınlama fırsatı sunuyor.