Almanya'da 5 Yıl İçerisinde 3,4 Milyon Kişi İşini Kaybedecek

06-Şub-18 08:51 Ekleyen :  
Almanya'da 5 Yıl İçerisinde 3,4 Milyon Kişi İşini Kaybedecek

Almanya'da, sanayideki dijitalleşme nedeniyle önümüzdeki 5 yılda 3,4 milyon kişinin işinden olacağı öngörülüyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un, Bilişim Sanayicileri Federasyonu Bitkom'a dayandırdığı habere göre, robotlar veya algoritmaların insanların yaptığı birçok işi üstleneceği belirtildi. Daha az insan gücü ile çok daha fazla ve verimli işler yapılacağını anlatan haberde ayrıca şirketlerin insan kaynakları politikalarını ve hatta ülkenin yeni istihdam ve sosyal politika formülleri ile bu sürece hazırlanması gerektiği üzerinde duruldu.

33 milyon kişinin sigortalı olarak çalıştığı Almanya'da yapılan hesaplara göre dijitalleşme sebebiyle önümüzdeki 5 yılda 3,4 milyon çalışan işini kaybedecek. Bu da her on kişiden birinin işini kaybedebileceği anlamı taşıyor. 

Bitkom'a göre, 90'lı yıllarda 200 bin çalışanı bulunan telekomünikasyon şirketlerinde bugün 20 bin kişi çalışıyor ve bu da istihdamın yüzde 90 azalması anlamınına geliyor.

 

Bilişim sektörünü bankacılık ve sigorta sektörleri takip ediyor

Teknoloji şirketlerinin yanı sıra teknoloji ile çalışan diğer sektörlerde de insan gücü önemini yitirmeye devam edecek. Haberde, bu hızdaki bir değişimin tehdit ettiği diğer sektörlerin bankacılık, sigorta, ilaç ve kimya sanayisi olduğu kaydedildi.

Ayrıca gelecek yirmi yılda, bugün mevcut olan mesleklerin de neredeyse yarısının kaybolacağı iddia edildi.

Etiketler :