Çalışan Gencin Aylığı Kesilmeyecek

08-Şub-18 08:28 Ekleyen :  
Çalışan Gencin Aylığı Kesilmeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Meclis'e gönderilen yeni istihdam paketi ile birlikte teşvik uygulamalarının asgari ücret sınırından çıkarılacağını açıkladı.

Yeni dönemde getirilecek düzenlemeler ve yeni gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Julide Sarıeroğlu, "Bu hafta itibariyle Meclis'e gönderilen yeni istihdam paketimizle birlikte yeni bir ivme kazanacağız. 2018 yılında işsizlik oranlarımızın tek haneli rakamlara indirilmesi birinci önceliğimiz. Kadınların, gençlerin, engelli kardeşlerimizin istihdam oranlarını arttırmak temel önceliklerimiz olarak belirlenmiş durumda. İstihdam teşviklerimizde yeni bir modeli uygulamaya koyduk, özel sektör ve STK'lar ile birlikte çalışacağız. Ayrıca istihdam teşviklerinin sürelerini arttırmış durumdayız. Teşvik uygulamalarımızı asgari ücret sınırından çıkarıyoruz. Prime esas kazancın üst limitiyle alakalı olarak sınırı belirlemiş durumdayız. Artık mesleki eğitimle alakalı olarak da yeni bir formata geçiyoruz" şeklinde konuştu.

İşe giren gencin yetim aylığı kesilmeyecek

Eğitimlerin içeriklerinin işverenler tarafından hazırlanacağı yeni bir format üzerinde çalıştıklarını kaydeden Julide Sarıeroğlu, "Gençler bizim için çok önemli, bu konunda da çok radikal kararlarımızı Meclis'te torba kanuna koyduk. Genç kardeşlerimizin kendi ihtiyaç duyduğu alanda, kendilerinin belirledikleri yerde bir eğitim imkanına kavuşmasını sağlayacağız. 10 bin TL'ye kadar ulaşan bir kupon sistemi ile bize başvuracaklar, istedikleri şekilden eğitim almalarına imkan vermiş olacağız. Yine radikal bir bakış açısıyla gençlerimizin bundan sonra işe girdikleri zaman yetim aylıkları kesilmeyecek ve yeşil pasaportları iptal olmayacak. İnşallah vatandaşlarımızın hayatına dokunan bir vergi reformu gerçekleştireceğiz. Türkiye olarak reformlarımıza devam edeceğiz. 2018 yılı için birinci önceliğimiz istihdam konusu. Sadece rakamsal gelişme değil vatandaşlarımızın refahı da bizim için önemli" şeklinde konuştu.