İş Verimliliğini Arttırmak İçin Uyku Düzeninize Dikkat

09-Şub-18 12:42 Ekleyen :  
İş Verimliliğini Arttırmak İçin Uyku Düzeninize Dikkat

Gece uyuyamıyor, sabah uyanamıyorsanız ve bu nedenle de iş hayatında verimli olamıyorsanız bu haberi okumanızı tavsiye ederiz.

İş hayatının günlük koşuşturmacasında yaşadığınız stres, üzerinize yüklenen sorumlulukları yerine getirme kaygılarınız ve içsel düşüncelerinizin uyku düzeninizi büyük oranda etkiliyor olduğunu biliyor muydunuz?

Günlük hayatta yaşanılan onca şey günün sonunda kafanızda bir Z raporu gibi toplanıyor ve bu düşünce bulutu uyumanıza engel oluyorsa muhtemelen uyku düzensizliği sorunu yaşıyorsunuz. Kalitesiz bir uyku sağlığınız için bir tehdit oluşturmanın yanında, aslında iş yerindeki başarınızı da etkiliyor. Hem daha iyi bir yaşam hem de daha verimli bir iş hayatı için uykunuzu düzene sokacak tavsiyeleri sizin için araştırdık.

 

İşte uykunuzu düzene koyabileceğiniz tavsiyeler;

 

1- İş stresinizi iş yerinde bırakmayı ilke edinin: Söylemesi kolay biliyoruz. Ama gerçek şu ki her ne kadar hayatımızın 1/3 ü iş yerinde geçiyorsa da yaşamımız iş hayatından ibaret değil. Hatta aslında iş hayatındaki onca koşuşturma ve çabalama aslında daha rahat bir sosyal yaşam oluşturabilmek için. Mesai saati bittikten sonra iş stresini iş yerinde bırakmaya özen gösterin. Herşeyin yarın sabah erkenden kaldığı yerden yeniden başlayacağını düşünün. Önce bilgisayarınızı iş yerinde bırakarak başlayın. Ertesi sabah düdük çalacak ve oyun kaldığı yerden devam edecek.

 

2- Başkalarının işinizle ilgili söylediklerini kafanıza takmaktan vazgeçin: Birçok kişi yaptığı işten çok yaptığı iş hakkında konuşulanları ve feedbackleri önemsiyor. Mail veya telefon üzerinden yaşadığınız atışmaları kendi kendinize dert etmekten vazgeçin. Bana bunu nasıl der? diyerek kendi kendinize vermediğiniz cevapları tekrarlamaktan vazgeçin. İlk maddede ne demiştik? Mesai bittikten sonra iş düşünmüyoruz.

 

3- Her akşam yatmadan önce bir şeyler ile ilgilenin: Zihnimiz rutin yapılanları sever. Her gece yatmadan önce bir kitap okumak, bir film izlemek, müzik dinlemek ve bunlara benzer şeyler yapmak düşüncelerinizi onlara vermenizi ve daha az şey ilgilenmenizi sağlayabilir. Böylelikle daha huzurlu bir uyku zemini hazırlamış olacaksınız.

 

4Uyanma ve uyuma saatlerinizi düzene oturtun: İnsan metabolizması düzenli olarak programlandığında daha verimli çalışır. Her gün aynı saatte yemek yemek her gün aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkmak zindeliğinizi arttırır. Uyuma saatlerinizi mümkün olduğunca standarta bağlayın. Kısa bir süre içerisinde çok daha verimli bir uyku çektiğinizin farkına varcaksınız. 

 

5-Meditasyon yapın: Yorganınızın altına girin, rahatça uzanın ve avuç içlerinizi midenizde veya kafanızda tutarak sakin ve yavaşlayan zihin faaliyetlerinizi fark edin. Üç derin nefes alın. Zihniniz düşünmeye, merak etmeye devam edecektir, çok da önemli değil. Zihniniz düşüncelerinize kayarsa siz nefesinize odaklanmaya geri dönün. Zihninizi de böylece uyuma aşamasına geçirmeye hazırlamış olursunuz. Meditasyon sinir, stres yönetimini aktif etkiler, odaklanmayı sağlar, pozitif duygularınızı ortaya çıkartır ve bu sayede uyku veriminiz artabilir.

 

6-Süt için: Her akşam bir bardak ılık süt içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Süt insan vücudu için çok yararlı bir besin olmasının yanı sıra vücudu gevşettiği için uykuya kolay dalmanızı sağlayacaktır. 

 

Etiketler :