Amazon İstanbul'a Geliyor

05-Mar-18 16:25 Ekleyen :  
Amazon İstanbul'a Geliyor

Dünyanın en değerli e-ticaret şirketi olan Amazon.com'un Türkiye'ye gelişi netleşiyor.

Dünya devi Amazon.com'un uzun süredir Türkiye'ye geleceği konuşuluyordu. Bunun ilk güçlü işaretleri geçtiğimiz yılın sonlarında gelmiş, şirketin yaz aylarında Türkiye'de faaliyetlerine başlayacağı ileri sürülmüştü.

YER BAKIYOR

Amazon.com tarafından gelen son bilgilere göre şirket İstanbul'da kendisine uygun bir genel merkez bakıyor. Yaklaşık 5 bin metrekarelik bir yer arayan şirket, İstanbul'un merkez ilçelerinden birinde faaliyete geçmeyi planlıyor. Sektör kaynakları, kiralık yer arayışının bir süredir devam ettiğini ve yer bulunur bulunmaz şirketin kurulacağını belirtiyor. Dev şirketin en geç 2018 sonuna kadar faaliyette olması bekleniyor.

Amazon.com, geçtiğimiz yıl Mart ayında Körfez bölgesinin en büyük e-ticaret şirketlerinden olan Souq'u satın alarak Ortadoğu online perakende pazarına çok kuvvetli bir giriş yapmıştı. Şirket, yine 2017 yılında ABD'nin organik gıda devi Whole Foods Market'i 13.7 milyar dolar karşılığında satın alarak sektörde çok büyük bir hamle yapmıştı.

Ortadoğu pazarına rakibini satın alarak giren dev şirket Türkiye'ye ise satın alma yerine kendisi gelmeyi tercih etti.

'HAZIR OLUN' MESAJI

Öte yandan İhlas Haber Ajansı, geçtiğimiz hafta yayınladığı bir kulis haberde Amazon'un Türkiye'deki toptancı ve satıcılara "hazır olun" mesajı verdiğini ve satışlara başlamasının an meselesi olduğunu duyurmuştu.

Haberde Türkiye ekibiyle komisyon oranlarından ürün yelpazesine kadar geniş bir pazar araştırması yaptığı ifade edilen dev firma, büyük tedarikçilerle de bir araya gelerek beklentilerini dinledi. Komisyon oranlarının ortalama yüzde 15’lerde olduğu sektöre Amazon’un ortalama yüzde 10 komisyon oranı ile gireceği konuşulanlar arasında.

Etiketler :