Migros Kadın İstihdamında Açık Ara Önde

07-Mar-18 14:45 Ekleyen :  
Migros Kadın İstihdamında Açık Ara Önde

Türkiye'de perakende alanında pek çok öncü uygulamaya imza atan Migros, sağladığı yüksek kadın istihdamı ve eşitlikçi politikalarıyla fırsat eşitliği konusunda da liderliğini koruyor.

Perakende sektöründe çalışan kadınların iş hayatında daha eşit temsil edilmesi noktasında öncü uygulamalara sahip Migros kadın çalışan konusunda da liderliğini sürdürüyor. Farklı kademelerde görev yapan toplam 12 bin kadın çalışanı bulunan perakende devi Migros yüzde 40 kadın istihdamıyla en çok kadın istihdamı yaratan şirketler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şirkette İşkur İşbaşı Eğitim Programı ile işbaşı yapan 5 bin 689 kişinin 2 bin 641'i yani yüzde 46'sı kadınlardan oluşuyor.

Perakende Sektöründe Kadın Yöneticiler 

Perakende sektöründe çalışan kadınların iş hayatında daha eşit temsil edilmesi ilkesiyle çalışan Migros'ta kadın yönetici oranı yüzde 28. Yöneticilerinin yüzde 98'ini iç kaynaklarından yetiştiren Migros'un Liderlik Yolu adını verdiği eğitim programında halen 500'e yakın kadın çalışan yöneticiliğe hazırlanıyor. Fırsat eşitliğini esas alan politikalarıyla kadınların her alanda yeni meslekler edinmelerini destekleyen şirket, 300 kadın çalışanına kasap uzmanlık eğitimleri vererek onlara yeni bir altın bilezik kazandırdı. Bu uygulama sayesinde kadın kasap sayısında Türkiye ortalaması yüzde 1'ken, Migros'ta bu oran yüzde 10'a ulaştı.

2500 Kadına Meslek Eğitimi

Cinsiyet eşitliği mücadelesine desteğin en önemli safhalarından birinin eğitim olduğu inanan şirket, 11 ilde 14 noktada hizmet veren Aile Kulüpleri projesi ile 33 farklı dalda ücretsiz olarak isteyen herkese meslek ve beceri kursları veriyor. Ailelere şehir yaşamında alternatif bir sosyal alan imkânı yaratmak amacıyla kurulan Aile Kulüpleri birbirinden farklı konularda düzenlediği kurslarla yeni hobiler ve mesleki beceriler kazandırıyor. İlki 2008 yılında Mersin'de hayata geçirilen ve bugün 20 binin üstünde üyeye ulaşan Aile Kulüpleri'nde bugüne kadar, çocuklar için satranç, resim, gitar, karate gibi eğitimler verilirken, yetişkinler için yabancı dil, aşçılık, pastacılık, deri işlemeciliği, ebru sanatı, ahşap boyama, diksiyon, pilates gibi 33 farklı alanda hobi ve meslek edindirme eğitimleri düzenlendi. Bu yılın Ocak ayı itibariyle 2500 kadının faydalandığı eğitimlerden yıl sonuna kadar 10.000 kadının faydalanması hedefleniyor. Türkiye'nin dört bir yanında Migros ailesine katılan ve Aile Kulüplerine gelerek bu kurslarda edindikleri bilgi ve becerilerle kendi işlerini kuran kadınlar, sadece kendilerine yeni bir hayat açmakla kalmıyor, ailelerinin refahına da katkıda bulunma olanağına kavuşuyor.

Etiketler :