Microsoft'ta Çalışan Kadınlar'dan Şirkete Şok Dava

13-Mar-18 12:31 Ekleyen :  
Microsoft'ta Çalışan Kadınlar'dan Şirkete Şok Dava

Microsoft’un kadın çalışanlarının 238 farklı cinsiyet ayrımcılığı ve taciz şikayetinde bulunduğu ortaya çıktı

Hafta başında kamuoyuyla paylaşılan dava dosyalarında fark edilen ilginç detay bir anda gündeme düştü. 2010-2016 yılları arasında Microsoft’ta teknik işlerinde çalışan kadınların, 238 farklı cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel taciz şikayetinde bulunduğu ortaya çıktı.

Reuters'ın haberine göre, Dava dosyaları kapsamında Microsoft’un kadın çalışanları şirkete karşı açtıkları ortak davalarda maaş zamlarının ve terfilerinin sistematik olarak geciktirildiğini iddia etti. Öte yandan ilgili davalarda Microsoft ise kadın çalışanların zam ve terfileri konusunda böyle bir politika gütmediğini açıklayarak kendini savundu. Microsoft çalışanı kadınları savunan avukatların, 8.000’den fazla çalışanı kapsayacak toplu bir dava açma hazırlığında oldukları belirtildi.

2015 yılında açılan ilk davaların kamuoyuyla paylaşılan belgelerine göre, Microsoft insan kaynakları departmanına iletilen 118 cinsiyet ayrımcılığı şikayetinden yalnızca bir tanesi şirket tarafından kabul edilmiş.

Kadın çalışanların avukatları, kimi ayrımcılık ve taciz şikayetlerinin ‘şok edici’ nitelikte olduğunu belirtirken, Microsoft’un konuyla ilgili gerçekleştirdiği soruşturmaları ise “isteksiz” olarak tanımladı.

Şirketler ayrımcılık şikayetlerini genellikle gizli bilgi olarak adlettiğinden, Microsoft’un aldığı şikayetleri rakipleriyle kıyaslamak şimdilik mümkün değil.