Facebook Çalışanlarının Maaşlarını Nasıl Belirliyor?

13-Mar-18 12:44 Ekleyen :  
Facebook Çalışanlarının Maaşlarını Nasıl Belirliyor?

Facebook'un İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Janelle Gale, sosyal ağın çalışanların kazançlarının nasıl belirlendiğini ve eşitsizliklerin giderilmesi için uyguladıkları formülü açıkladı.

Tüm Dünyada en iyi işverenler arasında sürekli zirvede olan şirketlerden Facebook'ta ücret politikası nasıl belirleniyor?

En son Glassdoor tarafından 2018 yılında çalışılabilecek en iyi şirket olarak gösterilen sosyal ağın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Janelle Gale, Facebook’un çalışan maaşlarını nasıl belirlediğini ve onları nasıl mutlu ve bağlı tuttuklarını açıkladı.

Facebook İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Janelle Gale, Facebook'ta çalışanlara ödenecek maaş ve primleri hesaplarken, onlarla pazarlık yapmak yerine iş kategorisi, tecrübe seviyesi ve konum gibi faktörleri hesaba kattıklarını belirtti. Yeni çalışanların maaş ve primleri belirlenirken daha önceden aldıkları ücretler hesaba katılıyor. Yeni işe alınacak çalışan için Facebook’un teklifi çalışanın hali hazırdaki kazancının altında kalırsa, insan kaynakları prim paketleri hazırlayarak teklifi cezbedici hale getiriyor. Bu prim paketleri hazırlanırken ise çalışanın Facebook’a sağlayacağı yarar da aynı zamanda öngörülüyor. Gale ayrıca, geliştirdikleri formülün işe aldıkları farklı insanlar arasındaki kazanç farkını kapatmaya yönelik olduğunu belirterek kadın adayların sunulan ilk teklifi kabul etme eğiliminin daha fazla olduğunu, erkeklerin pazarlık yapmaya meyilli olduklarına dikkat çekti. Öte yandan Facebook, kadın ve erkek çalışanlar arasında oluşabilecek gelir uçurumunu önlemek için her çalışana özel prim paketleri geliştiriyor.

Glassdoor’a göre, Facebook’ta çalışanlar yıllık ortalama 120 bin dolar kazanıyor; primler ve faydalar da hesaba katıldığında bu rakam 155 bin dolar (595 bin lira) seviyesinde.

 

Etiketler :