FBI'ın Ajan Mülakatlarında Uyguladığı Zeka Testi

30-Mar-18 00:48 Ekleyen :  
FBI'ın Ajan Mülakatlarında Uyguladığı Zeka Testi

FBI'ın özel ajan seçmelerinde kullandığı zeka testini katılımcıların sadece yüzde 5'i geçebiliyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) özel ajan seçmelerinde kullandığı zeka testi sosyal medyada ilgi uyandırdı. Yaratıcı düşünme ve zeka kullanımını sorgulayan test basit gibi görünse de soruların doğru yanıtları mantık ve dikkat gerektiriyor.

Hızlı karar alabilen, soğuk kanlı, detaycı ve dikkatli olduğunuza inanıyorsanız işte FBI'ın özel ajanlara uyguladığı o test. Testin yanıtlarını haberin sonunda bulabilirsiniz.

 

1. Çocuğun annesi kim?

Odada oturan iki kadından biri yerdeki çocuğun annesi. Resmi dikkatlice inceleyin ve hangisi çocuğun annesi bulun.

 

2. İki hap

Seri katil kurbanlarını hep aynı yöntemle öldürüyor. Önce onları kaçırıyor, soyuyor ve önlerine iki tane hap koyuyor. Bu haplardan bir tanesinin zehirli bir tanesinin ise zararsız olduğunu söyleyip seçmesini istiyor. Kurbanın seçmediği diğer hapı ise kendisi yutuyor. Kurban her seferinde zehirlenerek ölüyor. Seri katil her defasında zararsız hapı nasıl alıyor?

 

3. Buzlu içki

Sıcak bir günde, bir kadın ve bir erkek restoranda 5 tane buzlu içki siparişi veriyor. İçkilerden 4 tanesini kadın hemen içiyor. Bir tanesini ise adam içiyor. Adam daha sonra içkiden zehirlenerek ölüyor. Doktor içkilerin hepsinin zehirli olduğunu söylüyor. Aynı içkilerden 4 tane içen kadın nasıl ölmedi? 

 

4. Teyp

Bir adam yanında silah, çanta ve teyiple ölü bulunuyor. Polis teypteki son kaydı dinlemek için "Play" tuşuna bastığında, "Bu hayattan çok yoruldum artık acımı sonlandırmak istiyorum" diyen bir ses ve hemen peşinden silah sesi duyuyor. Ancak polisler bunun intihar değil bir cinayet olduğunu düşünüyor. Ses kaydına rağmen polisler bunun bir cinayet olduğunu neden düşünmüş olabilir?

 

5. Yılbaşı gecesi

Bir adam komşusu tarafından hırsızlıkla suçlanıyor. Komşusunun polise anlattığına göre, adam yılbaşı gecesi komşusunun evindeki partiye geldi ve evden bazı değerli eşyalarını çaldı.

Ancak hırsızlıkla suçlanan adam komşusunun söylediklerini kabul etmeyerek polise, ailesiyle birlikte yılbaşını başka bir arkadaşlarının evinde geçirdiklerini ve evden çıkmadan ağacı süslemek için bile zor zaman bulduğunu söylüyor. Polis hırsızlıkla suçlanan adamın ifadesine inanıyor. Polis bu kanıya nasıl varmış olabilir?

 

 

İŞTE YANITLAR

1. Çocuğun annesi kim?

Resmin solundaki yeşil kıyafetli kadın çocuğun annesi. Çünkü sandalyedeki oturuşu ve ayaklarının duruşu çocuğunu koruma iç güdüsünde olduğunu gösteriyor. Bunun yanında, küçük çocuklar bir aktivite yaparken genellikle annelerine yüzleri dönük halde olurlar. Çocuğun duruşu da annesini işaret ediyor. 

 

2. İki hap

İki hap da zararsız. Sadece kurbanın önündeki su zehirli.

 

3. Buzlu içki

Zehirli olan aslında buz. Kadın içkileri buzlar erimeden, hemen içtiği için ölmedi. 

 

4. Teyp

Eğer adam intihar etmişse teypteki kaseti nasıl geri sarabildi. Polisler "Play" tuşuna basınca ses kaydı en başından başlamıştı.

 

5. Yılbaşı gecesi

Polis arkadaki yılbaşı ağacının süslerinden bazılarının eksik olduğunu ve daha fişe bile takılmadığını görünce hırsızlıkla suçlanan adamın doğru, komşusunun yalan söylediğini anladı.

Etiketler :