Google Çalışanlarından Savunma Bakanlığı İşbirliğine Ret

08-Nis-18 02:44 Ekleyen :  
Google Çalışanlarından Savunma Bakanlığı İşbirliğine Ret

Google çalışanları şirketin Amerikan Savunma Bakanlığı ile yürüttüğü ortak çalışmayla ilgili çekincelerini belirten bir mektuba imza attılar.

Google'ın ABD'nin insansız hava araçlarıyla düzenlediği operasyonlarda kullanılmak üzere geliştireceği yapay zeka programı Project Maven çalışanlar arasında farklı tepkilere neden oldu. New York Times'ın haberine göre bazı Google çalışanları Pentagon ile işbirliği içerisinde yürütülen projede çalışmak istemediklerini belirtirek konuyla ilgili çekincelerini belirten bir mektup kaleme aldı. 

Aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu 3 binin üzerinde Google çalışanın imzası bulunan mektupta şirketin marka değerine vurgu yapılırken Google'ın her ne niyetle olursa olsun savaşla ilgili herhangi bir konunun içinde yer almaması gerektiğini söylediler. Çalışanların Google CEO'su Sundar Pichai'a gönderdikleri mektupta şu ifadelere yer verildi; 

"Google'ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Google ne kendisinin ne de sözleşmeli ekiplerinin asla ve asla savaş teknolojisi inşa etmeyeceğini beyan eden net bir politika oluşturmalı, yayımlamalı ve uygulamalı." 

Google'dan konuyla ilgili açıklama

Çalışanların kaleme aldığı mektubun New York Times'da yayınlanması üzerine Google konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Google'dan yapılan açıklanamda çalışanların yazdığı mektuba değinilmezken ''Makinelerin öğrenmesi sürecinin askeri amaçlı kullanılması doğal olarak geçerli endişelere yol açmaktadır. Şirket bu önemli konuyla ilgilş geniş çaplı bir tartışmayı aktif biçimde yürütüyor'' denildi.