Yllık İzin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

09-Nis-18 10:00 Ekleyen :  
Yllık İzin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yıllık izin alırken bazı önemli konulara dikkat etmek zaman ve maliyet avantajı sağlıyor.

Tatil sezonu yaklaşırken çalışanlar da yıllık izinlerini planlamaya başladı. Türkiye'de kutlanan özel günlerin haftaiçine denk gelmesi ile birçok iş yerinde çalışanlar köprü tatil uygulaması ile tatillerini haftasonu ile birleştirebiliyor. Bu durumda minimum 4 günlük bir tatil aralığı yaratılmış oluyor. Öte yandan bazı çalışanlar ise yaz tatllerini kışın birçok markanın uyguladığı erken rezervasyon fırsatlarını kullanarak alıyor. Peki yıllık izninizi planlarken nelere dikkat etmelisiniz? İşte tatil planlarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar;

1- Biletlerinizi Perşembe günü çıkışlı alın

Her ne kadar Cuma tatiller Cuma akşamından başlasa da Perşembe akşamından çıkılan seyahatler bilet ve otel konaklamalarında avantaj yaratabiliyor. Bu nedenle tatil planlarınızı yaparken Perşembe alternatiflerini de gözden geçirin. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde Perşembe gidiş Salı dönüşlü turlar %30 civarında daha ucuz olabiliyor. 

2- Yılın diğer yarısındaki izinlerinizi planlayın

Birçok çalışan yıllık izinlerini sende birkaç parçaya bölerek kullanmayı tercih ediyor. Yıllık izinlerinizi en az 3 parçaya bölmeniz durumunda aralıkları eşit dağıtmayı tercih edebilirsiniz. Böylece yılın tamamında 4 er aylık periotlarla tatil imkanı yaratabilirsiniz.

3- Özel günler ve bayramları hesaba katın

Özel günler ve resmi tatillerde uçak ve konaklamalar pahalı olduğu gibi havaalanları ve tatil beldeleri daha fazla kişi tarafından tercih edildiği için çok kalabalık olabiliyor. Bu nedenle herkesin aynı anda gitmeyi tercih ettiği destinasyonlardan uzak durabilir veya izninizi bu tarihlerin hemen arkasına konumlayabilirsiniz.

Etiketler :