Kurumsal Gönüllülüğün Liderliğine Semra Akman Seçildi

11-Nis-18 09:51 Ekleyen :  
Kurumsal Gönüllülüğün Liderliğine Semra Akman Seçildi

Özel Sektör Gönüllüler Derneği'nin (ÖSGD) 8. Olağan Genel Kurulu'nda Başkanlığa Borusan Danışmanlık Genel Müdürü Semra Akman seçildi.

Şirketler için Kurumsal Gönüllülük Programları geliştirilmesi, çalışanların gönüllü olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecekleri projelerin kurgulanması, kurumsal gönüllülüğün teşvik edilmesi amacıyla 2002'den beri faaliyet gösteren Özel Sektör Gönüllüleri Derneği 8. Olağan Genel Kurul Toplantısı, üyelerinin katılımı ile 6 Nisan 2018 Cuma günü Point Otel'de gerçekleştirildi.

Kurumsal Gönüllülük Programları ile gönüllülük çalışmalarını sürdüren, 60 üye şirket, 10 binin üzerinde aktif gönüllü çalışan ve işbirliği yapılan sivil toplum kuruluşları ile bir gönüllülük ağı yaratan ÖSGD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Borusan Danışmanlık Genel Müdürü Semra Akman seçildi.

ÖSGD'de göreve gelen diğer Yönetim Kurulu Üyeleri; Pınar Ilgaz – Başkan Yardımcısı (ARGE Danışmanlık), Başak Tekin Özden - Sayman (Koç Holding), Devrim Çubukçu – Sekreter (Eczacıbaşı Holding), Okan Öncel (Bilim İlaç), Hakan Timur (Sabancı Holding), Meltem Okyar Perdeci (Shell), Aysun Sayın (Boyner Grup), Seda Gürkaynak (IBM), Zülal Öztürk Kaya (Zorlu Holding), Ediz Aksoy (Cargill), Atilla Demir Yerlikaya (Coca-Cola İçecek), Murat Göllü (Akbank), Semih Boyacı (ImpactHub).

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, kuruluşundan beri uyguladığı Okul Dostu Programı, 2012'de başladığı Meslek Lisesi Koçları Programı, 2017'de Argüden Yönetişim Akademisi ortaklığı ile geliştirmeye başladığı Öğrenen Çocuk Sorumlu Birey Programı yanı sıra sürekli genişleyen ve gelişen bir yelpazede projeler sunuyor. Dernek, kurumsal gönüllülük programı danışmanlığı, gönüllülük projeleri, gönüllülük eğitimleri düzenliyor ve şirketlere özel programlar geliştiriyor.

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği'nin 2007'den itibaren her yıl özel sektörde gönüllülük çalışmalarını teşvik etmek için Gönülden Ödülleri düzenliyor ve En Başarılı Gönüllülük Programı, En Başarılı Gönüllülük Projesi ve En Yaratıcı Gönüllülük Projeleri kategorilerinde şirketlere ödüller veriyor. Gönülden Ödüller'in en önemli kategorisi olan En Başarılı Gönüllülük Programı kategorisinde bugüne kadar ödül alan şirketler; Boyner Grup, Citibank, Bilim İlaç, Koç Holding, Panasonic, Borusan Otomotiv, Sabancı Holding.

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği kuruluşundan itibaren gönüllülüğü destekleyen liderlerin başkanlığında çalışmalarını sürdürdü. Derneğin kuruluşundan beri yönetim kurulu başkanlığını üstlenen yöneticiler; Burak Başarır (2016 – 2018 Dönemi), Dr. Erhan Baş (2012 – 2016 Dönemi), Agah Uğur (2010 – 2012 Dönemi), Tayfun Bayazıt (2006 – 2010 Dönemi), Ümit Boyner (2004 – 2006 Dönemi).

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, Kurumsal Gönüllülük alanında gerçekleştirdiği çalışmalar başarılı sonuçlarını, üyelerinin kurumsal gönüllülük alanında uluslararası arenada aldıkları ödüller ile gösteriyor; Bilim İlaç Toplum Takımı 2009'da CSR Europe Ödülü'nü alırken, Boyner Grup Gönüllüleri; 2010 yılında Avrupa Gönüllü Merkezi tarafından İyi Örnek olarak seçildi, 2011 Avrupa Gönüllülük Yılı'nda Avrupa Çalışan Gönüllülüğü Ödülleri İnovasyon Ödülü'nü ve 2014'te Uluslararası Gönüllü Çalışmalar Derneği'nin(IAVE) En İlham Veren Gönüllülük Programı ödülünü aldı. ÖSGD'nin kurucularından olan ARGE Danışmanlık; Avrupa Parlamentosu'nda kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları nedeniyle Geleceği Şekillendiren En İyi Üç Şirket arasında değerlendirildi.

 

Semra Akman Kimdir?

1961 Yılında Ankara'da doğan Semra Akman, lise eğitimini Ankara Fen Lisesi'nde tamamladıktan sonra, ODTÜ Mühendislik Fakültesi - Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden lisans diplomasını aldı. Kariyerine 1984 yılında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Hema Dişli Sanayii'nde başladı ve Stok ve Üretim Planlama Birim Yöneticisi olarak görev yaptı. Daha sonra Ciba-Geigy Türkiye'de sırasıyla Sistem Analisti, Uygulama Geliştirme Birim Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Müdürü olarak çalıştı. 1996 yılında göreve başladığı Borusan Makina'da, 6 yıl Bilgi Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Akman, 2002 yılında Borusan Makina'nın İnsan Kaynakları Müdürü ve 6 Sigma Yayılım Sorumlusu oldu. Semra Akman 2004 -2013 yılları arasında Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldıktan sonra 2013 yılında Borusan Holding İnsan Kaynakları Başkanı olarak çalışmaya başladı. Semra Akman 2018 yılı itibariyle Borusan Danışmanlık Genel Müdürü olarak çalışıyor.