Facebook Çalışanları Etik Sebeplerle İstifa Ediyor

13-Nis-18 16:27 Ekleyen :  
Facebook Çalışanları Etik Sebeplerle İstifa Ediyor

Facebook mühendisleri istifa etmeye ve şirketin Instagram ile WhatsApp departmanlarına geçiş yapmaya başladı.

Cambridge Analytica veri skandallarıyla ilgili hareketli günler yaşayan Facebook'ta çalışanların da gündemden etkilendikleri söyleniyor. The New York Times’ın haberine göre, şirketin mühendisleri, şirketin WhatsApp ve Instagram gibi diğer departmanlarına transfer edilmek için taleplerde bulunmaya başladı. Transfer talepleri kabul edilmeyen bazı mühendisler ise Facebook’tan ayrılmak için istifalarını verdi.

Geçtiğimiz Mart ayında Facebook'un 87 milyon kullanıcının verilerini seçimleri manipüle etmek için kullandığı ortaya çıkmış, konu tüm Dünya'da bir anda gündem olmuştu. Şirketle ilgili basında çıkan haberlerden dolayı birçok çalışan etik sebeplerden kendini de sorumlu hissetti. Gelen haberlere göre birçok Facebook mühendisi etik baskı nedeniyle kendi istekleriyle şirketten ayrıldı.

Etik değerler nedeniyle şirketten ayrılanlar arasında yer alan Facebook'un ürün tasarımcısı Westin Lohne, konuyla ilgili paylaştığı bir tweet’te “Orada ürün tasarımcısı olarak çalışmaya devam etmek ahlaki açıdan bir hayli zordu.” dedi.

Etiketler :