Turizm Sektöründe Yabancı İşçi Dönemi

07-May-18 18:39 Ekleyen :  
Turizm Sektöründe Yabancı İşçi Dönemi

Turizm sektöründeki hareketlilikle ara eleman sıkıntısı çeken işletmeler çareyi yabancı işçi çalıştırmakta buldu.

Son dönemde turist sayılarının artmasıyla yükselişe geçen turizm sektöründe bu kez de ara eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre temizlik, aşçı yamağı, komi ve bulaşıkçılık gibi alanlarda çalıştıracak ‘ara eleman’ bulmakta zorluk yaşayan işletmeler, çareyi Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden işçi ithal etmekte buldu. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yasal düzenlemeyle saatlik çalışma sisteminin getirilmesi gerektiğini, böyle 4 milyon kişinin ekonomiye dahil olabileceğini ifade ederken insan kaynakları noktasında bir takım yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 8 sivil toplum kuruluşu ve THY’nin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Turizm İstişare Kurulu’nun tanıtım toplantısında 2018’de beklenen turist sayısının 40 milyon, gelir hedefinin ise 32 milyar dolar seviyelerinde olduğunu söylemiş, turizm sektörünün neredeyse tek başına Türkiye’nin cari açığını kapatabilecek bir seviyeye geldiğini söylemişti. Turizmde bu yıl yaşanan hareketlilikle birlikte 2016 yılında eleman sayılarını azaltan birçok turizm işletmesi eski ekiplerini tekrar kurmaya hazırlanırken sektördeki toplu hareketlilikle birlikte eski kadrolarını kurmaya çalışan oteller çalıştıracak eleman bulmakta güçlük çekiyor. Turizm sektöründeki iş ilanlarında son birkaç aydır gözle görülür bir artış olurken iş ilanlarına başvuran aday sayısı ise tatmin edici seviyelerde değil. Turizm iş ilanlarına başvuru sayısının azalmasına neden olarak 2016 ve sonrasındaki dönemde turizm sektöründe iş bulamayanların farklı sektörlere kaymış olabileceği neden gösteriliyor.

YABANCI ÜLKELERDEN İŞÇİ TRANSFERİ

Oluşan açığı ‘yabancı işçilerle’ kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden işçi ithal etmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’de özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Böyle devam ederse bir müddet sonra Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

4 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM

İşçi bulamama durumunun kötü geçen turizm sezonlarının dışında başka sebepleri de olduğuna dikkat çeken Osman Ayık, “Sektör olarak bazı yasal düzenlemelere ihtiyacımız var. Örneğin saatlik çalışma kavramı turizm sektörü için düşünülmeli. Böylece ara eleman boşluğunu Türkiye’den karşılayabiliriz. Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saat çalıştıramı-yorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir” diye konuştu. Turizm için 4 yıllık üniversite süresinin de çok uzun olduğuna dikkat çeken Osman Ayık, “Eğitim sisteminde bir değişiklik ihtiyacı olduğu kesin. Turizm meslek liseleri ve yüksek okulların sayısı arttırılmalı. 4 yıllık üniversite bitiren bir kişi de ‘bulaşık mı yıkayacağım, temizlik mi yapacağım’ diye haklı olarak soruyor. Böyle olunca da turizm sektörü ara eleman konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyor. Turizm sektörü bu hızda gelişmeye devam ettikçe açık da o kadar büyüyecek” dedi. AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da, turizm sektörünün çok hızlı geliştiğini, eleman ihtiyacının da arttığına dikkat çekti. Şu anda Türkiye’de tatil yapmak isteyenlerin oranında büyük bir artış yaşandığına vurgu yapan Erkan Yağcı, “Yoğun sezonlarda ara eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Kalifiye personel turizm sektörü için çok değerli. Bu yüzden bu konuda önlem alınması gerekiyor. Üniversite ve lise eğitimleri ona göre organize edilmeli. Geniş bir politika ve strateji uygulanmalı. Sadece bugünü için değil gelecek 10 yılı için düzenlemeler yapılmalı. Çünkü sorun bu seneyle sınırlı değil. Eğitim bacağı çok büyük önem taşıyor. Bir diğer önemli konu da turizm eğitimi almış kalifiye elamanların sektörde kalmasını sağlamak” dedi.