Turkcell'den Diyarbakır'da 300 Kişiye İş İmkanı

10-May-18 13:28 Ekleyen :  
Turkcell'den Diyarbakır'da 300 Kişiye İş İmkanı

Turkcell 2008’de kurduğu Diyarbakır Çağrı Merkezi’ ne 300 yeni müşteri temsilcisi alacak ve toplam istihdamı 1.500'e çıkaracak.

2008’de kurduğu Diyarbakır Çağrı Merkezi’yle bugüne kadar Diyarbakır il ekonomisine yaklaşık 450 milyon TL’lik katkı sağlayan ve ilin en büyük işvereni olan Turkcell Global Bilgi, önümüzdeki aylarda 300 yeni müşteri temsilcisi daha alacak ve toplam istihdamı 1.500'e çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde 2008 yılında Diyarbakır’da kurduğu çağrı merkezi 10. yılını kutlayan Turkcell, hem bölge hem de şehir ekonomisine önemli kazanımlar sağlamaya devam edecek. 10 yılda 5.500 kişiye istihdam sağlayarak yaklaşık 20 bin kişinin hayatına dokunan şirket, Diyarbakır’ın en büyük işvereni olarak konumlanıyor. Turkcell Global Bilgi Diyarbakır Çağrı Merkezi, insan kaynakları tarafından yapılacak yeni işe alımlarla önümüzdeki aylarda 1.500 müşteri temsilcisinin görev yaptığı bir merkez haline gelecek.

 

“Diyarbakır bizim için çok önemli”

Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi’nin Diyarbakır şubesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Terzioğlu “Türkiye’de 12 ilde 14 çağrı merkezimiz var. Ukrayna’daki 4 merkez ile birlikte yurtdışında çağrı merkezi olan tek çağrı merkezi Turkcell Global Bilgi. Diyarbakır şubemiz ise tek başına Turkcell’in toplam çağrılarının %16’sını karşılaması nedeniyle bizim için ayrı bir yere sahip. Bugüne kadar Diyarbakır il ekonomisine yaklaşık 450 milyon TL’lik katkı sağladık” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’ın en büyük işvereni

Turkcell Global Bilgi istihdam ettiği çalışan sayısı ile Diyarbakır’ın en büyük işvereni olarak dikkat çekiyor. Şu an Diyarbakır’da binin üzerinde çalışana istihdam imkânı sunan Turkcell Global Bilgi kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’de toplam 60 bine yakın kişiye iş sağlamıştı. Turkcell Global Bilgi’nin yılsonuna kadar Diyarbakır’daki çalışan sayısının toplam bin 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Kadın istihdamı %65’e ulaştı

Kurulduğu günden bu yana 450 milyon TL’lik katkıyı Diyarbakır ekonomisine kazandıran Turkcell, kendi Ar-Ge departmanlarında geliştirilen yapay zeka teknolojileriyle müşterilerine hizmet ediyor. Hem web’ten hem de BiP’ten müşterilerine yanıt veren Diyarbakır çağrı merkezinde çalışanların %65’i kadın. Türkçe dışında Kürtçe ve Arapça da dahil toplam 7 dilde müşterilerine hizmet veren Turkcell Global Bilgi, müşteri memnuniyetinde 19 yıllık tecrübesinin yanında teknolojik yenilikleri yakından takip ederek, yeni nesil müşteri yönetiminde yaratıcı çözümler sunuyor. Kurulduğu günden bu yana sektörde hep ilklerin öncüsü olan Turkcell Global Bilgi, kullandığı teknolojiler ve kurguladığı iş modelleri ile uluslararası arenada da önemli başarılara imza atıyor. Turkcell Global Bilgi öncülüğünde başlayan Anadolu’ya yayılma hareketiyle sektöre farklı bir açılım getirerek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Özellikle kadınların ve engellilerin de çalışma hayatına katılmasına imkân sağlarken istihdamda fırsat eşitliği yaratıyor.