Saatte 120 Kahve Hazırlayan Robot Barista ile Tanışın

11-May-18 11:56 Ekleyen :  
Saatte 120 Kahve Hazırlayan Robot Barista ile Tanışın

Intelligentsia, Ritual ve Equator gibi kahve üreticilerinin Café X Technologies ile bir araya gelerek yarattığı robot barista, gelecekte kahveyi servisini otomatiğe bağlayacak.

Yatırım Danışmanlığı şirketi Cornerstone Capital Group'un hazırladığı rapora göre 6 ile 7.5 milyon perakende işi, gelecek yıllarda otomasyonlar tarafından yapılacak. Yüksek personel maliyetleri nedeniyle tüm dünyada teknoloji AR-GE yatırımlarını arttıran şirketlerler otomasyona yönelmeye çalışıyor. Bunun en son örneklerinden biri ise robot barista Cafe X oldu. Aralarında Thiel Foundation ve tanınan melek yatırımcı Jason Calacanis’in de bulunduğu yatırımcılar, Cafe X’e 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

San Francisco’daki bir cafede tek başına baristalık yapan Robot, kahve yapımı konusunda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Robotun yaratıcısı 24 yaşındaki Henry Hu "Robot devrimini bir problem olarak görmüyorum. Buradaki fikir herhangi bir şekilde sizi korkutmak ya da size zarar vermek için ortaya atılmadı. Bütün mesele kahvenizi size daha hızlı ve daha lezzetli bir şekilde servis etmek. Starbucks’ın New York’ta 3.15 dolar’a küçük boy Cappucino ve Latte servis ettiğini düşünürsek Cafe X’deki ücretlerin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Cafe X’de bir çok içecek 3 dolara servis edilirken fiyatlar 4 doların üzerine hiç bir şekilde çıkmıyor. Bunun nedeni muhtemelen çalışan maliyetlerinin ortadan kalkması. Üstelik ABD’de zorunlu olan bahşişler burada söz konusu bile değil." şeklinde konuşurken yatırımcılardan Calacanis ise yaptığı bu yatırımla ilgili şunları söyledi; "İnsanların 2018 yılında günde 10 saat kahve yapması fikri, gişe memurunun otobanda metal bir kutuda oturması kadar delice. Bu aynı zamanda müşteri için de bir işkence. Baristalar siparişleri yanlış alıyor, içecek kalitesi çılgınca istikrarsız ve kahve mekanları her bir müşterinin geçmişte verdiği içecek siparişlerini kaydetmiyor. Fakat tüm bunları robot bilimiyle yapmanız mümkün. Sizi bilmem ama ben geçmişte verdiğim içecek siparişlerinin kaydının tutulmasındansa, yanlış siparişlerle karşı karşıya kalmayı tercih ederim. Yine de benim bu şahsi talebim, otomasyonun perakende sektörünü değiştirmesinin önüne geçemeyecek. Zira ABD’deki bir çok şirket, asgari ücretlerin artmasıyla birlikte çalışan maliyetlerini düşürmenin peşinde.

Etiketler :