Siemens'ten Çalışanlarına Hisse

15-May-18 15:00 Ekleyen :  
Siemens'ten Çalışanlarına Hisse

Siemens, yönetici kademesinin altında görev yapan çalışanlarına, büyük bölümü ücretsiz olmak üzere yaklaşık 400 milyon euro değerinde hisse dağıtıyor.

Dünya'nın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Siemens'te çalışanların yüzde sekseni, aynı zamanda Siemens hissedarı. Şirketin dünya genelindeki 377 bin çalışanının halihazırda yaklaşık 300 bini Siemens hissesine sahip bulunuyor. 2020 yılına kadar 200 bin hissedar-çalışana ulaşmayı hedefleyen şirkette Ocak 2018 itibariyle hissesi olan çalışanların sayısı 186 bindi.

Çalışanların şirketin başarısına katılabilmesi için 2015 yılında oluşturulan Siemens Kâr Paylaşımı sisteminin amacı çalışanları şirketin başarısına ortak etmek. Öte yandan Siemens Kâr Paylaşımı sistemi, çalışanların çok başarılı geçen mali yılları takiben ücretsiz hisse almasını sağlıyor.

Çalışanlar nasıl hisse alıyorlar?

Katılım için çalışanların herhangi bir kişisel yatırım yapması gerekmiyor. 2015 yılından bu yana, Kâr Paylaşımı Havuzu'na toplam 400 milyon euro ödeme yapıldığı bildirildi. Bu meblağ ilk kez, 102 ülkede kriterlere uyan Siemens çalışanlarına, ağırlıklı olarak ücretsiz hisseler şeklinde dağıtıldı.

Siemens Kâr Paylaşımı sistemi ile ilgili konuşan Siemens AG Başkanı ve CEO'su Joe Kaeser, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

"Bütün çalışanlarımızın Siemens'in başarısına ve sürdürülebilir kalkınmasına doğrudan katılmalarını sağlamak istiyoruz. Tüm Siemens çalışanlarına şirketin başarısına katılma imkânı sağlayarak aynı zamanda bu alanda sürdürülebilir yönetimin standartlarını da belirlemiş oluyoruz. 300 binden fazla çalışanımız aynı zamanda şirketimizin sahipleri olduğu için mutlu ve gururluyum. Hissedarlık, Sahiplik Kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Bireylerin, çalıştıkları şirkette pay sahibi olmalarına yönelik bu kültür, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Almanya'da ne yazık ki hâlâ yeterince güçlü değil. Bu durum kısmen, vergi muafiyetinin çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Bu noktada, cazip ve sürdürülebilir emeklilik planları sunmak ve Almanya'nın bu anlamda gelişerek Avrupa'da öncü olmasını sağlamak için kanun yapıcıların elinde harika bir fırsat var. Daha iyi çerçeve koşullar ve teşvikler sunulursa çalışanlar işletmelere ortak olabilir ve böylece uzun-vadeli servet kazanımı ve nüfus yapısına uygun emeklilik planları oluşturulabilir".

Etiketler :