İş Yerinde Mutluluğunuzu Arttıracak 10 İpucu

22-May-18 11:25 Ekleyen :  
İş Yerinde Mutluluğunuzu Arttıracak 10 İpucu

Verimsiz geçen günlere inat sizi iş yerinde neşelendirecek ve iş yerindeki mutluluğunuzu arttıracak ipuçlarını dinlemeye hazır mısınız?

Mutlu bir iş hayatı verimlilik ve yaratıcılık demek. İş yerinde daha mutlu ve verimli çalışmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını sizin için araştırdık.

İşte iş yerindeki mutluluğunuzu arttıracak 10 uygulanabilir yöntem;

 

1) Biten işleri ortadan kaldır, kalan işlere odaklan

Öncelik verdiğiniz işlerde değişikliğe gidin ve neler yapabileceğinize bakın. 

2) Kısa bir aranın kırk yıl hatırı vardır

Klişe fakat faydalı. Yapılan araştırmalara göre her 52 dakikada bir 17 dakikalık ara vermek iş verimliliğini arttırıyor. Verilen arada işle ilgili herhangi bir şeyle ilgilenmemek çok önemli.

  

3) Yapmak zorunda olmadığın bir şey üzerinde yoğunlaş

İşten bağımsız, yapmak zorunda olmadığın bir şey üzerinde yoğunlaş ve kafanı boşaltmayı dene. Bu süre içerisinde iş arkadaşlarınla iletişime geçebilir veya kahve içebilirsin. 

4) Plan yapmak şart

Kendini ödüllendir, iş çıkışı arkadaşlarınla veya ailenle plan yap. Hem de böylelikle planının aksamaması için işlerine yoğunlaşıp işi zamanında bitirebilirsin. 

5) En çok korktuğun şeyden başla

Listendeki en çok korktuğun işe öncelik verirsen, hem özgüvenin hem de işe olan motivasyonun artar. Daha sonra elinde kalan işleri de zorluk seviyelerine göre kategorize edebilir ve işleri daha hızlı bir şekilde yoluna koyabilirsin. 

6) İş arkadaşlarınla paylaşımlarını arttır

Herkes mutlu bir ortamda çalışmak ister. Bunun anahtarı ise iş arkadaşlarınla olan paylaşımlarının kuvvetli olması. Onlara vakit ayır ve iletişim kurmaktan çekinme.

7) Ofiste çalıştığın masayı düzenli tut

Günün çoğunluğunu harcadığın yer o masa, biliyoruz. Bu sebeple masanı düzenli tutmak ve seni mutlu edecek objelerle süslemek sana da ilham verecektir.

8) Hayır demeyi öğren

Bazen işler çığrından çıkabilir ve çok yoğun olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde birden fazla iş yükünüz olabilir. Fakat bu durum sizin sorumluluğunuz haline gelmemeli. Bu sebeple bazen kibarca hayır demek sizin büyük bir stresten kurtarabilir.

 

9) Yardım istemekten çekinme

Eğer başa çıkamadığınız bir durumla karşılaşırsanız iş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Bu sayede omuzlarınıza yüklediğiniz stres yükünden kurtulacak ve bilmediğiniz konularda fikir sahibi olabileceksiniz. 

10) Zaman iste

Aynı anda birden fazla işle uğraştığını biliyoruz. Eğer bitirmen gereken vakitte vereceğin iş seni tatmin etmediyse biraz zaman istemekten kimseye zarar gelmez. 

 

Etiketler :