Başarılı İnsanlar Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

22-May-18 15:13 Ekleyen :  
Başarılı İnsanlar Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

Başarılı olmanın sırrını başarılı olmuş insanlardan öğrenmek gerek. Peki başarılı insanlar bir gününü nasıl geçiriyorlar?

Hepimiz iş hayatında başarılı olmak isteriz. Peki başarılı olmak için ne yapıyoruz? Gerekeni yapıyor muyuz yoksa potansiyelimizi ortaya çıkaracak sırlardan bi haber miyiz? Bunu öğrenmenin yolu işi onlardan öğrenmekten geçiyor. Herkesin tahmin edebileceği üzere iş hayatında başarı yakalamış insanlar spor yapıyor. Yani alarmı ertelememek başarıya giden ilk adımlardan birisi. 

Zaman yönetim uzmanı Laura Vanderkam başarılı insanların sırlarını 11 başlık altında topladı. İşte başarılı insanların gün içerisinde neler yaptıkları

1)Erken uyanmak

Çoğumuz uyanabilmek için üst üste birden fazla alarm kuruyoruz. Kimi zaman alarmı erteliyoruz ve son anda işe yetişiyoruz. Fakat başarılı insanlar enerjilerini verimli kullanabilmek ve iş akışlarını planlayabilmek adına her daim erken uyanıyorlar. 

2) Su içmek

Başarılı insanlar baş uçlarına bir bardak su koymayı ihmal etmiyorlar. Uyku sırasında vücudun kaybettiği suyu uyandıkları ilk an geri depolarlar. Bu şekilde güne taze bir başlangıç yapmış oluyorlar. 

3) Spor yapmak

Araştırmalara göre sabah yapılan egzersiz, "5 dakika ertele" butonuna basmaktan daha çok enerji veriyor. Egzersiz yapmak vücudun endorfin seviyesini yükselttiği için güne daha mutlu başlamalarını sağlıyor. 

4) Zor işlere öncelik vermek

En zor gördükleri işi sabahın ilk saatinde halledip gün boyunca diğer işlere odaklanıyorlar. İş yerindeki yoğunluk artmadığı için sakin bir şekilde halletmiş oluyorlar. 

5) İlgi duyulan bir alanda çalışmalar yapmak

İş rutinleri dışında vakit harcamaktan keyif aldıkları projeler üzerinde çalışıyorlar. Bu sayede kendilerini motive ederler ve gün içinde işleriyle alakalı sorumluluklarını yerine getirmeleri kolaylaşıyor.

6) Aile ile vakit geçirmek

Aileyle vakit geçirmek derken salonda birlikte televizyon seyretmekten veya birlikte yenilen akşam yemeklerinden bahsetmiyoruz tabii ki. Başarılı insanlar sabahın erken saatlerinde aileleriyle günün yoğunluğu üzerine konuşmalar yapıyorlar ve birlikte kaliteli vakit geçiriyorlar.  

7) Meditasyon yapmak

Günde 10 dakikalarını mutlaka meditasyona ayırıyorlar. Zihinlerini boşaltıp, pozitif düşünebilmek adına meditasyonun çok önemli olduğunu düşünüyorlar.  

8) Minnettar olunan şeyleri yazmak

Bazen kendimize sahip olduğumuz şeyleri hatırlatacak bir ipucu gerekir. Başarılı insanlar da bunu başarının bir sırrı olarak görüyor ve minnettar oldukları şeyleri yazıyorlar. Böylelikle en zor anlarda onları okumak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor. 

9) Strateji belirlemek

Sabah erken saatte ofise gidiyorlar ve ilk olarak günü organize ediyorlar. Bu şekilde hangi işe ne kadar süre ayıracaklarını önceden belirlemiş oluyorlar.

10) E-mail kontrol etmek

Tüm maillere eşit zaman ayırmıyorlar. Önemli olanları cevaplayıp kalanına gün içinde dönüş yapıyorlar.

11) Gündemi takip etmek

İşe başlamadan önce haberleri okuyorlar ve gündemde ne olup bittiğine hakim oluyorlar. Bu sayede işlerini değişen gündeme göre programlayabiliyorlar.