Şişecam "Çevresel ve Sosyal İnovasyon" Ödülü Aldı

30-May-18 10:48 Ekleyen :  
Şişecam "Çevresel ve Sosyal İnovasyon" Ödülü Aldı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Ödülleri'nin "Çevresel ve Sosyal İnovasyon" kategorisinde Şişecam Gümüş Ödülü aldı.

Şişecam Topluluğu'nun cam geri dönüşümü alanındaki çalışmaları Avrupa tarafından ödüllendirildi. Alanında başarılı çalışmalar yürüten Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Ödülleri'nin "Çevresel ve Sosyal İnovasyon" kategorisinde 55 proje arasından Gümüş Ödüle layık görüldü. 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (ERBD) her yıl düzenlediği ve bu yıl 27'ncisi gerçekleşen toplantıda Şişecam ödülünü aldı. EBRD tarafından düzenlenen toplantıda, çevresel ve sosyal alanda, bütün operasyon bölgesindeki projeler arasında en başarılı olanlara her yıl Sürdürülebilir Enerji, İklim Esnekliği, Çevresel ve Sosyal En İyi Uygulama, Çevresel ve Sosyal İnovasyon olmak üzere toplam 4 kategoride ödül veriliyor. Dört bağımsız jüri üyesi tarafından belirlenen ödüllerin değerlendirilmesi sürecinde toplam 55 proje aday gösterildi. "Standartlar ve en iyi uygulama", "inovasyon", "görünen etki" ve "kapasite geliştirme" başlıkları altında değerlendirilen adaylar, Ürdün'de gerçekleştirilen törende ödüllerini aldı. 

Üretimde sürdürülebilirlik önemli

Şişecam'ın yürütmüş olduğu cam geri dönüşümü faaliyetleri üretimde sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor. Cam geri dönüşümü; hammaddenin, enerjinin ve karbon emisyonlarının kullanım yüzdelerinin azalmasını sağlıyor. Kalite kaybına uğramadan %100 geri dönüştürülebilen bir malzeme olan cam ile bir adet cam şişe üretmek için bir adet cam şişe atığı yeterli oluyor. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürmek, bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu ise 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar elektrik tasarrufu sağlayabiliyor.