Yeni Havalimanı İş İlanlarına Rekor Başvuru

31-May-18 17:33 Ekleyen :  
Yeni Havalimanı İş İlanlarına Rekor Başvuru

29 Ekim'de ilk etabı açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda istihdam edilecek 3 bin 500 güvenlik görevlisi alım ilanı için 4 ayda 20 bin kişi başvuru yaptı.

29 Ekim 2018'de açılması planlanan İstanbul'un yeni Havalimanı için işletme şirketleri insan kaynakları birimleri aracılığı ile personel ilanlarını sene başında yayınlamaya başladı. Habertürk'ten Gökhan Artan’ın haberine göre, 1 Şubat ayında 3 bin 500 güvenlikçi istihdamı için açılan Güvenlik Görevlisi ilanına 4 ayda 20 bin iş başvurusu yapıldı. İlk kez bir güvenlik görevlisi alım ilanına bu sayıda başvuruda bulunulduğu belirtilirken, başvuru sayısının güvenlik şirketi yetkililerini şaşırttığı vurgulandı.

İlk yıl yaklaşım 30 bin kişiye istihdam yaratacak Havalimanı projesinin tamamı hizmete girdiğinde ortalama 100 bin kişilik istihdam yaratması hedefleniyor. 

Yeni Havalimanında çalışacak kişilerin mülakat süreçleri sürerken işe alım süreçleri tamamlanan adayların Temmuz ayında oryantasyon eğitimlerine başlayacağı belirtildi.

Güvenlik görevlisi ilanlarına başvuru için aranan artlar neler?

Güvenlik görevlisi olabilmek için aranan özelliklerin başında; 5188 sayılı yasaya göre özel güvenlik kimlik kartına sahip, tercihen 35 yaşından gün almamış ve vardiyalı çalışabilme durumu geliyor.

Bu şartların yanı sıra askerlik hizmetini tamamlamış, diksiyonu düzgün ve sözlü iletişim kabiliyeti yüksek kişiler aranıyor. İstihdam edilecek kadın ve erkek güvenlik görevlileri için isteğe bağlı olarak, ücretsiz maksimum 4 kişilik lojmanlar ve sosyal alan tahsis edilecek.