Sağlığımız Robotlara Emanet Olabilir mi?

11-Haz-18 10:30 Ekleyen :  
Sağlığımız Robotlara Emanet Olabilir mi?

İngiltere'de yapılan bir çalışmada, doktorların ve hemşirelerin üstlendiği bazı görevlerin robotlara ve yapay zeka ile çalışan sistemlere devredilmesini önerildi.

İngiliz Halk Sağlığı Araştırmaları Enstitüsü’nün (IPPR) yaptığı araştırmaya göre; doktorların işlerinin dörtte biri,  hemşirelerin üstlendiği işlerin ise üçte birini robotların da yapabileceği öngörüldü. 

Guardian gazetesinin yaptığı habere göre, ‘başucu robotları’ hasta bakımını üstlenebilir ya da ameliyat sonrası fizik tedavi egzersizlerine yardımcı olabilir. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'ne (NHS) 13 milyar sterlin tasarruf ettireceği öngörülen bu iş modeline göre, yapay zekayla çalışan sistemler algoritmaları kullanarak deri ve meme kanseri, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını teşhis edebilir. 

Henüz sadece tasarı aşamasında olan bu öngörülerin gerçekleşmesi halinde belirlenen hizmetlerin yürürlüğe girmesi ile hastane çalışanlarının hastalara daha çok vakit ayıracağı öngörülüyor. Ayrıca robotların 1.3 milyon sağlık çalışanının yerini alabileceği ihtimali çalışanlarda korku yaratıyor. Fakat aynı araştırma doğrultusunda makinelerin insan kaynaklarına destek olacağı, onların yerini almayacağı da vurgulanıyor.