Kamuda Kadrolu İşçi Dönemi

12-Haz-18 15:51 Ekleyen :  
Kamuda Kadrolu İşçi Dönemi

Kamu personeli alımının kadrolu işçi şeklinde olacağını belirten Jülide Sarıeroğlu, alımların İŞKUR üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, NTV canlı yayınında emeklilere dağıtılan bayram ikramiyeleri ve kamu personeli alımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  

Bayram ikramiyeleri yatırıldı

Sarıeroğlu, dağıtılan bayram ikramiyelerine dair emekli maaşı alan her vatandaşın hesabına 1000 TL yatırıldığını ve ölüm aylığı alan hak sahiplerine ise aldıkları maaşın oranına göre bir maaş belirlenerek hesaplarına yatırıldığını belirtti.

Jülide Sarıeroğlu "Emekli ikramiye ve maaşlarını birlikte almış olacaklar. Aynı kapsamda ödemeleri her sene hem Ramazan hem de Kurban Bayramı'nda alacaklar. Sosyal güvenlik çok teknik bir alan. Bu teknik alanın bu durumundan bilgi kirlilikleriyle faydalanmak isteyenler olabiliyor. Popülist yaklaşımların sıkça görüldüğü alanlar oluyor. SGK çok kıymetli. Vatandaşlarımızın hem dününü hem de bugününü kapsıyor. Vaatleri görüyoruz. Maalesef adaylar tarafından çalışmalarımızın takip edilmediğini görüyoruz. Vaatlere baktığımızda flaş olarak sunulanların 24 tanesinin 10 yıldır uygulandığını görüyoruz" dedi.

3600 gün ödeyerek emekli olmak dünyanın hiçbir yerinde yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baakanı Jülide Sarıeroğlu konuşmasında emeklilik için gereken belli başlı kriterlerden bahsetti. Her bir alanın kendine özgü hesaplamalara sahip olduğunu belirten Sarıeroğlu yaş gibi temel kriterlerin de belirleyici bir faktör olduğu vurguladı. 2000-3600 üzerinden prim ödeyen bir grubun olduğunu dile getiren Jülide Sarıeroğlu, "Dünyanın hiçbir yerinde 3600 gün ödeyerek emekli olmak yok. Emekli maaşı bağlama seviyemiz 1000 TL ve üzerinde" dedi.   

Kadrolu işçi alımı olacak

Uzun süredir gündemde olan kadrolu işçi alımıyla ilgili de açıklama yapan Jülide Sarıeroğlu "Yeni dönemde kamuya personel alımı kadrolu işçi şeklinde personel alınacak. İşkur üzerinden alımlarımızı gerçekleştireceğiz. Geçmişte taşeronlarla yapılıyordu. Alımlar bundan sonra kadrolu işçi olacak" dedi. 

Sarıeroğlu Kit'ler hakkında "Kit'lerde yeni uygulamaya başladık. Kit'lerde yeni istihdam ortamı oluşturuyoruz. Taşeronda çalışan kardeşlerimizi alıyoruz. İlk alım PTT'de başladı. Önümüzdeki dönem peyder pey açıklayacağız" dedi ve kamuda alım sayılarında artış olacağının altını çizdi.