MBA Yapmadan Kariyer Yapmak

13-Haz-18 15:16 Ekleyen :  
MBA Yapmadan Kariyer Yapmak

Bütçe veya zaman sıkıntısından dolayı MBA yapamıyorsanız, MBA yapmak kadar değerli adımlar neler olabilir?

Finans alanında kariyer mi yapmak istiyorsunuz? Veya iyi bir yönetici mi olmak istiyorsunuz? Bunun için MBA yapmayı düşünüyor fakat bütçeniz dolayısıyla bunu erteleyip duruyorsanız MBA yapmadan kariyerinizde başarılı olabilmek için alternatif yöntemler deneyebilirsiniz.

Elbette ki herkes kariyeri için en iyi adımları atmak ister. En iyi üniversitelerden iyi ortalamalarla mezun olup, çalışacağı sektöre 1-0 önde başlamak ister. İyi bir unvana sahip olmak, iyi bir şirkette istediğiniz pozisyonda çalışabilmek hayal değil. İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA) bu şartları sağlayabilmeniz için en güvenilir ve kesin adım olabilir. Fakat iyi bir üniversitede MBA yapabilmek sandığımız kadar kolay değil. İlk olarak istenilen şartları taşımanız daha sonra da bunu karşılayabilecek bir bütçenizin olması gerekiyor.

MBA fiyatları ne kadar?

Üniversite eğitimi sonrası iş hayatına daha donanımlı bir başlangıç yapmak isteyenler MBA programlarını tercih edebiliyor. Farklı üniversitelerde yer alan MBA programları MBA ve e-MBA olarak ayrılıyor. Peki ortalama MBA ücretleri ne kadar? MBA ücretleri üniversitelere göre değişkenlik gösteriyor. 25 Bin TL'den başlayan MBA programları 120 bin dolara kadar çıkabiliyor. Yüksek ücretleri nedeniyle MBA programını tamamlamak isteyip de bu isteğini hayallerde yaşatan bir çok kişi var. Fakat başarıya ulaşmak her zaman iyi bir üniversiteden mezun olmayı gerektirmiyor. Kendini farklı alanlarda geliştirip diğer adaylardan sizi ayrıştıracak özelliklere sahip olmanız durumunda MBA mezunu bir kişiyle eşit olanaklara sahip olabilirsiniz.

Yeni mezun platformu, Toptalent.co yeni mezunlar için, MBA yapmak yerine en az MBA kadar değerli 4 değerli kariyer önerisini yayınladı.

İşte MBA yapmaktan daha değerli 4 kariyer hamlesi;

 

 1. Satış kabiliyetinizi geliştirin

Eğer satış yeteneklerinizi geliştirirseniz bu sizi diğer adaylardan ayrıştıracaktır. Satış yapabilme kabiliyeti sizin eksik kalan yanlarınızı tamamlayabileceğiniz bonus parçadır. Çünkü bir ürünü o ürüne ihtiyacı olmayan birine satabiliyorsanız, dünyayı yönetebilirsiniz! Ayrıca satışı sadece ürün tabanlı değil aynı zamanda fikir tabanlı da düşünmek gerektiği için fikirlerinizi pazarlamak hem size hem de işvereninize büyük kolaylık sağlayacaktır. Buna ek olarak kendi fikirlerinizi ve yeteneklerinizi işe alım sürecinde karşı tarafa etkili bir şekilde pazarlayabilmeniz de çok önemli. Çoğu zaman satış eğitimi MBA programlarının eksik kalan bir bölümü olarak görülür ve eğer siz satış kabiliyetlerinizi geliştirirseniz bu durum sizin için bir fırsata dönüşecektir.  

 

 2. Yeni bir dil öğrenin

Artık çoğu insanın en azından bir yabancı dil bildiği gerçeğini göz önünde bulundurursak ikinci yabancı dil bir zorunluluk haline geliyor. Özellikle İngilizce bilmenin pek fazla etki yaratmadığı bir dönemde olduğumuzdan dolayı gelişen dünyada popülerlik kazanan farklı bir dili öğrenmek sizi farklı kılacaktır. Fakat sadece dili biliyor olmak yeterli değil. Dili akıcı bir şekilde kullanabiliyor olmanız önemli. Bu sayede işvereniniz size farklı sorumluluklar verecek ve bu sayede kendinizi göstermeniz de kolaylaşacaktır. Ayrıca bu noktada 'Bir dil bir insan' sözünü de unutmamak önemli. 

 

 3. Kod yazmayı öğrenin

Kod yazmak son dönemde iş pozisyonlarından bağımsız olarak insan kaynakları tarafından aranan özelliklerden biri haline geldi. Öte yandan Dünyaca ünlü firmalar çalışanlarına kod yazma eğitimi vermeye başladı bile. İşverenler, pozisyonu ne olursa olsun özellikle kod yazabilen adayları diğerlerinden ayrıştırıyor. Kod yazabiliyor olmak sizin analitik zekanızın yüksek olduğunu gösterdiği gibi aynı zamanda organizasyon becerilerinizin de gelişmiş olduğunu gösteriyor. Şirketin teknolojik ayağına destek olabileceğiniz ve aynı zamanda müşterilerle bu alanda anlaşmalar sağlayabileceğiniz için işverenin gözünde değeriniz daha da artıyor. Ayrıca kod yazmayı bildiğiniz sürece alacağınız maaşa da katkısını göz önünde bulundurup hemen aksiyona geçmekte fayda var. 

 

 4. Durumları öyküleştirin

Herkes sunum hazırlayabilir ve herkes hazırlanmış sunumu tekdüze okuyabilir. Fakat son dönemde kuvvetli iletişim kurabilmek için klasikleşmiş sunumlardan daha fazlası gerekiyor. Başarılı bir kişinin hayat hikayesini dinlerken neden heyecanlandığımızı düşünelim. Kişi, hayat hikayesini biyografi gibi anlatsa belki dinleyicileri içine çekemeyecekti fakat hikaye tadındaki formatlar her zaman daha dikkat çekici oluyor. Toplantılarda veya sunumlarda anlatacağınız durumu hikayeleştirip, anlatabilme yeteneği kazanırsanız bu durum sizi mükemmel sunum hazırlayabilen bir MBA mezunundan çok daha farklı kılacaktır. Çünkü herkes anlatır ama dinlettiremez.

 

 

Etiketler :