İzindeyken Sakın Bunu Yapmayın

19-Haz-18 12:11 Ekleyen :  
İzindeyken Sakın Bunu Yapmayın

Son dönemde izinlerle ilgili yapılan değişiklikler doğrultusunda eğer bunu yaparsanız tazminat almadan işten kovulabilirsiniz.

Yaz geldiğinde herkesin aklına ilk olarak tatil geliyor elbette. Yıllık izinleri ayarlayıp tatile gitmek için herkes can atıyor, hatta bazıları çoktan gitti bile. Fakat son dönemde yıllık izinlere getirilen düzenlemelerden haberdar olmakta fayda var. Yoksa farkında olmadan işinizden olabilirsiniz.

Başka işte çalışanlar tazminatsız kovuluyor 

Yıllık izne çıkan çalışanlar hakları olan süreyi aşmadıkları müddetçe ücretli izinde oluyorlar. Nasıl ki yıllık izin anayasal bir haksa ve çalışan kendi isteğiyle bile olsa bu haktan feragat edemiyorsa, yıllık izinde olan çalışan da başka bir işte çalışamaz. Sigortalı veya sigortasız bir şekilde, yıllık izindeyken herhangi başka bir işte çalışmaya başlarsanız ve işverenler bu durumu fark ederse tazminatınızı almadan kovulabilirsiniz. Üstüne size ödenmiş olan yıllık izin ücretini de geri ödemeniz gerekebilir. 

Haklarınızdan haberdar olmakta fayda var

Çeşitli sebeplerle yıllık izne çıkamamış ve izni birikmiş bir sürü çalışan var. Bu noktada çalışanlar izinlerinin ne kadarını ne kadar süre aralıklarla kullanabileceğini merak ediyorlar. Kullanmadığınız izinlerinizi dönemlere bölüp kullanabilirsiniz yani izinlerin yanması gibi bir şey söz konusu değil. 

Fakat çalışanların talepleri zaman zaman işvereni sıkıntıya sokabiliyor. Biriken izinleri kullanmak yerine o günlerin parasını nakit olarak almak istiyorlar. Fakat bu durum hukuken yasal değil. Yıllık izinlerin boş zaman olarak kullanılması, karşılığında para alınmaması ve izin süresi zarfında başka işte çalışılmaması gerekiyor. 

İzinlerin tarihini işveren belirler

Yeni yıla girildiği andan itibaren çalışanın kafasında "Acaba yıllık iznimi ne zaman kullansam?" sorusu belirir. Bu tabi ki çok doğal ama bazı şeyler bizim ısrarlarımıza rağmen gerçekleşmeyebilir. Yıllık izin tarihlerinin belirlenmesinde insiyatif işverene kalıyor. Elbette bizim de bir söz hakkımız var fakat son söz işverenin. Bu durum çalışan ve işveren arasında anlaşmazlığa yol açsa da çalışanın itirazı işverenin kararını değiştiremeyebiliyor. Bu durumu kabullenmekte fayda var yoksa tazminatınızı almadan işinizden olabilirsiniz. 

İş kanununda yıllık izin

Eğer 1-5 yıl arası bir çalışansanız İş Kanununa göre 14 gün izin hakkınız var. 5-15 yıl arası çalışanın yıllık izin hakkı ise 20 gün. 15 yıl ve fazlası çalışmış personeller ise en fazla 26 gün yıllık izin kullanabiliyor. Bu süreler İş Kanunu tarafından belirlenmiştir ve işverene göre farklılık gösterebilir tabi ki. 

18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük çalışanlara ise en fazla 20 gün izin hakkı İş Kanunu tarafından tanınmıştır. 

İzinleri bölebilirsiniz

Kanunda yapılmış olan değişikliklere göre izin süresi 10 günden az olmamak şartıyla 20 günlük izninizi bölebilirsiniz. Yani 10 gün bir kısmını, kalan 10 günü ise yılın başka bir zamanında kullanabilirsiniz. Bu sayede mazeret izinlerinin de hem çalışana hem işverene verdiği sıkıntı ortadan kalkmış oluyor. 

Yol izni talep edebilirsiniz

Çalıştığınız yerle tatil yapacağınız yer arasındaki mesafe için de işvereninizden ücretsiz izin talep edebilirsiniz. Yani yolda kaybedeceğiniz vakit sıkıntısı bu sayede ortadan kalkıyor. Bu durumda işveren sizden rezervasyon bilgilerinizi isteyebilir ve siz bilgileri paylaşırsanız kanunen bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın. 

Etiketler :