İlham Veren 7 Başarılı Girişimcilik Hikayesi

25-Haz-18 14:14 Ekleyen :  
İlham Veren 7 Başarılı Girişimcilik Hikayesi

İş hayatınız kötü mü gidiyor? Yalnız olmadığınızı ve kötü durumların bile bir fırsata dönüşebileceğini fark edebilmeniz için ilham veren 7 başarılı girişimcilik hikayesini sizler için derledik.

Kabul edelim ki herkes, özellikle yaz aylarında, çalışma alanlarından çıkıp denize ve kuma kendini bırakmak istiyor. Patronlar, günlük görevler, kurum kültürü herkes gibi sizi de bunaltıyor ve hepsinden uzaklaşıp kendi kaderinizi belirleme fikri cazip geliyor.

Fakat çoğu insana göre bunları yapmak için çok iyi okullardan mezun olmak ya da MBA diplomasına sahip olmak gerekiyor. Birçok kişinin online olarak para kazdığı 2018 yılında bile binlerce girişimci başarılı olabilmek için maddi ve buna bağlı bir dizi yeterliliğin gerekli olduğu düşüncesiyle engelleniyor.

Bu tabi ki doğru bir varsayım değil ve biz bu durumun yanlış olduğunu kanıtlayabiliriz. Sıfırdan başlayıp milyonlarca dolar kazanan, işini dünyaya duyurabilmiş bir çok genç, yaşlı, kadın, erkek girişimci hikayesi var. Üstelik iyi haber şu ki bu insanlar çok iyi okullardan mezun olmuş, iş hayatında fazlaca deneyim kazanmış insanlar da değil. Aksine çoğu fakirliğin, psikolojik sorunların ve eksik eğitimin üstesinden gelmiş başarılı girişimciler. 

Aksiyon almaya hazırsanız daha fazla düşünmeyin ve bu hikayeleri okuyarak kendinizi motive edin. İşte ilham veren 7 başarılı girişimcilik hikayesi;  

1. Sophia Amoruso

Erken yaşta ADHD (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tanısı konulan Sophia, okuldan ayrılarak istediğinden farklı iş alanlarına yöneldi; Subway'de çalıştı, ailesinin boşanma sürecini yönetti. Daha sonra California'nın başkenti olan Sacramento'ya yerleşti ve burada otostopçuluk ve hırsızlık yaparak, kutulardan yemek çalarak hayatını idame ettirdi. 

San Diego'lu Sophia Amoruso, 2006 yılında kendi çıkışını yaratabildi ve eBay üzerinden Nasty Gal Vintage hesabı ile vintage kıyafetler satmaya başladı.Geliri 2008'de 223.000 dolardan 2011'de 23 milyon dolara yükseldi ve New York Times tarafından “Teknoloji'nin Cinderella'sı” olarak adlandırıldı.

Ayrıca Amoruso'nun kendi hikayesini anlattığı bir kitabı var. Dahası kitap yayımlandıktan bir süre sonra Netflix tarafından keşfedildi ve bir diziye dönüştürüldü. O zamandan beri Nasty Gal'in CEO'su olarak görevine devam etmesine rağmen, satışlarından 20 bin dolar kar edince şirketi perakende devi Boohoo'ya sattı. 2017'de kadınlar için bir yaşam tarzı sitesi olan Girlboss Media'yı kurdu. 

2. Kevin Plank

Üniversiteden yeni mezun olan Kevin Plank, üniversitede sattığı çiçeklerle ve aldığı burslarla biriktirdiği para ile teri emen bir futbol forması prototipi oluşturmayı başardı ve büyükannesinin Georgetown’daki evinden işlerini yürüttü.

Maryland adasında yer alan Under Armour’ın kendine yer bulabilmesi için kolejde futbol oynayan arkadaşlarından yardım aldı. 1999’a kadar marka kendine yer bulamadı, fakat Plank ESPN Dergisi'nde şirketin şansının gerçekten değiştiği bir reklam çıkarmak için şirketin tüm bütçesini kullandığında işler değişti. O reklam sayesinde, NFL takımı ve atletleri Under Armour ürünlerini satın almaya başladı ve 1 milyon dolar değerinde satış yaptı.

O günden beri şirket büyümeye devam ediyor, çeşitli pazarlara ayrılıyor ve dünyanın en büyük spor takımlarından bazılarına  sponsor olan bir spor giyim sağlayıcısı olarak kendisini kanıtlıyor. Plank hala şirketin CEO’su ve şu anda 20.000 kişilik bir işgücünü, yıllık 5 milyar dolarlık geliri yönetmektedir.

3. Jan Koum

Rusya’da doğan Jan Kaum, 1992 yılında annesi ve anneannesi ile birlikte California’ya taşındı. Taşındıkları ev devlet tarafından başlatılan bir sosyal destek programının izniyle alınan küçük bir evdi. 16 yaşındaki genç girişimci annesine yardım edebilmek için bir manavda temizlik görevlisi olarak işe başladı. Kendi kendine kod yazmayı öğrendikten sonra 9 yılını Yahoo’da Altyapı Mühendisi olarak çalıştı.

Fakat Koum’un keşif anı 2009’da  Apple’ın o zamana kadar süren uygulama mağazasının potansiyelini fark edince gerçekleşti. Bir hafta sonra WhatsApp'ı yarattı ve uygulamayı geleneksel SMS mesajlaşmasına alternatif olarak kullanma yeteneği olarak servis etti. 2014 yılında Mark Zuckerberg, Facebook'un 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp'ı aldı ve Koum'u yönetim kuruluna atadı.

Her ne kadar Koum Nisan 2018’de görevinden istifa etse de (bu süreçte yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hisse senedi aldı) kendi birikiminin 9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.  

4.Pierre Omidyar

20’li yaşlarının çoğunu çeşitli yazılım geliştirme çalışmaları ile geçirdikten sonra Paris doğumlu Omidyar 1995 yılında Auction Web adında alıcıdan alıcıya açık artırma üzerine kurulmuş bir web sitesinde çalışmaya başladı ve başlangıçta istenmeyen eşyaları sattı. Kullanılmayan eşyalar için oluşan talebi fark ettikten sonra site büyümeye başladı. Birkaç yıl sonra sitede yer alan işlemler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladı ve Omidyar kendi projesini eBay ile birleştirerek yeniden markalaştı.

Şirket 1998 yılında halka açıldı ve Omidyar’ı bir gecede milyarder yaptı. 2018 yılının verilerine göre net değerinin 11 milyar dolar üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Omidyar aynı zamanda ünlü bir hayırseverdir ve çeşitli Hollywood film yapımlarında yönetici yapımcı olarak görev almıştır.

5. Richard Branson

Hiç bir girişimcilik hikayesi Richard Branson'unki kadar ilham veremez muhtemelen. Görünüşe göre Branson, son 40 yıldaki her türlü olası girişimcilik hattına başarılı bir şekilde entegre oldu. Okul hayatında başarılı değildi, sürekli sorun yaşıyordu. Sağlığı da iyi değildi ve bir süre sonra ona disleksi tanısı konuldu. Talihsizlikler peşini bırakmadı ve ilk girişimi olan "Virgin" yüzünden kötü bir ünvana sahip oldu; "virgin at business".

Neyse ki, ilk girişimi olan Virgin 1960'larda, popüler Student dergisi yönetiminin yanı sıra, ona müzik kayıtlarını karlı bir şekilde ithal etmesi fırsatını sundu. Ve sonuç olarak Branson 1970'de Londra'da ilk kayıt stüdyosunu açtı. Bu projeden elde edilen karları kullanarak Virgin Records'u açtı ve Student dergisinde röportaj yaptığı sanatçılarla çalışma imkanı elde etti; Rolling Stones da bu sanatçılardan biriydi. 

O günden bu yana Richard Branson kendi sektöründen farklı olarak havacılık, medya, yiyecek/içecek ve demiryolu gibi bir çok sektöre yatırım yaptı. Net değerinin ise 4,9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 

6. Jay-Z (Shawn Carter) 

New York yerlisi Jay-Z (gerçek adıyla Shawn Carter) genellikle müzik kariyeri ile anılsa da kariyeri boyunca geniş bir yelpazede girişimci özellikler sergilemiştir. Müzik yapmaya başladığı ilk yıllarda istediği gibi bir plak şirketi ile anlaşamadı ve 1995 yılında kendi plak şirketini kurmadan önce kayıtlarının kopyalarını arabasından çıkardı. 

Müzik hayatındaki başarısı onu diğer alanlarda da aktif olmaya itti ve kıyafet markası, emlak sektörü, gece kulübü işletmeciliği ve hatta bir çok sporcuyu temsil ettiği spor yönetimi ajansı gibi bir çok alanda faaliyet gösterdi. Ayrıca şampanya markasına yatırım yaptı, bir dizi imza puro çıkardı ve bir keresinde NBA imtiyazında Brooklyn Nets'de büyük bir pay sahibi oldu. 

Müzik yapmaya ve turlara çıkmaya ağırlık veren Jay-Z değişik alanlarda yatırım yapmaya da devam ediyor. Jay-Z'nin net değerinin 900 milyon dolay olduğu tahmin edilirken eşi Beyonce'nin net değerinin ise 350 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 

7. Jack Ma 

Girişimcilik dünyasında inatçı kişiliği ile tanınan Jack Ma, başarılarından da söz ettiriyor. 1988'de 4 kez reddedildiği üniversiteden mezun olduktan sonra (Harvard Üniversitesi'ne yaptığı 10 başvurunun da reddedildiğini görmeden önce) neredeyse 30 şirket tarafından reddedildi. 

Fakat 1995 yılında Amerika'ya arkadaşlarını ziyarete geldiğinde nihayet şansı döndü. Çin'li işletmeler için oluşturduğu çevrimiçi bir adres rehberinden 20 bin dolar kazandı ve devlet kurumları için çeşitli web geliştirme projelerinde yer aldı. Bu deneyimleri kullanarak 1999 yılında Çin'e döndü ve Alibaba'yı kurdu. Daha sonra halka arz edilen en yüksek miktardaki şirket oldu ve 2014 yılında borsa değerinde 25 milyar dolarlık artış oldu. 

Ma şimdi dünyanın en zengin insanları arasında ve net değerinin 43 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.