Türkiye'de En Az İşsiz Bu Bölgede

02-Tem-18 09:26 Ekleyen :  
Türkiye'de En Az İşsiz Bu Bölgede

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan bölgesel işsizlik verilerine göre Türkiye'nin en düşük işsizlik oranının olduğu bölge belirlendi.

2017 yılının verilerine göre Türkiye'de işsizlik oranının en düşük olduğu bölge belirlendi. %3,6 oranı ile Trabzon, Ordu, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane illeri TR90 bölgesinde yer alırken, Türkiye'nin bölgesel işgücü piyasası verilerinde ise en yüksek işsizlik oranının %26,9 oranı ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerini içeren TRC3 bölgesinin olduğu belirlendi. 

"Daha çok çalışacağız"

Doğu Karadeniz bölgesinin sanayi bölgesi olmasından dolayı bölgede yoğun bir istihdam imkanı olması beklenirken, TÜİK verilerine göre işsizlik oranının en düşük olduğu bölgenin Doğu Karadeniz olduğu belirlendi. İŞKUR'un istihdam çalışmalarının bölgedeki işe alım oranlarına pozitif etkisi olduğunu belirten Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin,  İstihdam Seferberliği sayesinde gelmiş geçmiş en büyük istihdam oranlarının gerçekleştiğinin de altını çizdi. Zengin, İstihdam Seferberliğinin ikinci etabının gerçekleştiğini ve devletin iş arayan ve iş verenlere yönelik başarılı teşviklerde bulunduğunu vurguladı. Adnan Zengin 2018 yılının Haziran ayı itibariyle İŞKUR Trabzon'un 7 bin kişiyi işe yerleştirdiğini ve %3,6 oranını sıfıra indirebilmek için daha çok çalışacaklarını vurguladı. 

Türkiye'nin bölge bölge işsizlik oranları ise şu şekilde;