Carrefour ve Tesco Ortaklık İçin İlk Adımı Attı

03-Tem-18 11:33 Ekleyen :  
Carrefour ve Tesco Ortaklık İçin İlk Adımı Attı

Avrupa'daki en büyük iki süpermarket Carrefour ve Tesco maliyetleri düşürmek adına ortaklık anlaşması planladı.

Avrupa'da varlık sürdüren en büyük iki süpermarket zinciri Carrefour ve Tesco rekabet ortamında maliyetleri minimuma indirebilmek için bir ortaklık anlaşması planlıyor.

Carrefour CEO'su Alexandre Bompard ortaklık için, ortak coğrafyada birbirini tamamlayacak olan iki dünya liderinin anlaşma ile ortak bir satın alma aklına erişebileceğini ve bu açıdan anlaşmanın oldukça önemli olduğunu belirtti. 

Carrefour, ortaklığın kendi mağazalarında satışı yapılan Carrefour ürünlerinin yanı sıra yeni alınacak malların ortak alımı ve pazarlama hizmetleri gibi alanlarda da global tedarikçilerle ilişkileri içinde barındıracağını belirtti. 

2 ay içerisinde ortaklık anlaşmasının resmen onaylanması bekleniyor. Henüz finansal şartları açıklanmayan ortaklığın, taze gıda ürünlerini kapsamayacağı ve iki markanın da yerelde ve ulusalda halihazırda çalıştığı tedarikçileriyle çalışmaya devam edeceği bildirildi. 

51 milyar sterlin değerinde (67.2 milyar dolar) olan İngiliz süpermarket devi Tesco, 2014 yılında ticari anlamda bir çöküş yaşadı ve eş zamanlı yaşadığı muhasebe skandalının üzerine CEO Dave Lewis tarafından yeniden yapılandırıldı. Yapılan düzenlemelerden sonra Doğu Avrupa, Tayland ve Malezya'da da faaliyet gösteren Tesco, tedarikçileriyle olan ilişkilerini güçlendirdi ve yeni bir fiyatlandırma politikası ile rakiplerine baskı altında bıraktı. 

Tesco CEO'su Dave Lewis, ortaklık anlaşması ile birlikte çalışıp uzmanlığı ve kaynak kapasitesini geliştirerek ürün çeşitliliğini artıracaklarını ve böylelikle müşterilerine daha kaliteli bir hizmet vereceklerini belirtti. 

Yapılan açıklamalarla birlikte Avrupa piyasasında düşüş yaşayan iki grup, hisse senetlerinde artış gösterdi.